Kayyımın göz yumduğu inşaat ruhsatı olmayan yapı halen faaliyette

Kayyımın göz yumduğu inşaat ruhsatı olmayan yapı halen faaliyette
  • 29 Haziran 2022 11:44
Mardin’in tarihi dokusuna aykırı olmasına rağmen kayyım yönetimi tarafından göz yumulan AKP’li yöneticiye ait yapının izinleri ve inşaat ruhsatının olmadığı ortaya çıktı.
Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılının başında UNESCO projesi kapsamında başlattığı “betonarme yapıların yıkımı” devam ederken, kayyım yönetimi AKP Mardin İl Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Yay’a ait binanın yıkımını gerçekleştirmedi. Mardin’in tarihi yerleşim yerindeki teraslama sistemini bozmasına ve fazla betonarme katları bulunmasına rağmen yapı, “Yay Konağı” adı altında işletme olarak faaliyete geçti.
‘İŞ YERİ AÇMA RUHSATI’ PAYLAŞTI!
Zabıta tarafından 3 defa mühürlenmesine ve “afet bölgesinde” olmasına rağmen inşaatı “restorasyon” adı altında devam ettirilen yapı, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye kayyımı Mahmut Demirtaş tarafından ziyaret edildi. Tarihi dokuya aykırı olmasına rağmen Demirtaş, bina sahiplerine “hayırlı olsun” temennilerinde bulundu. Konuyu Mezopotamya Ajansı’nın (MA) gündeme getirmesinin ardından Yay Konağı adına Mehmet Yay tarafından yapılan açıklamada, yapının ruhsatları olduğu savunularak, iş yeri açma ruhsatı paylaşıldı.
RUHSAT NASIL VERİLDİ?
İnşaat ruhsatı ve Koruma Kurulu izni olmayan bir yapıya AKP’li Artuklu Belediyesi tarafından nasıl ruhsat verildiği ise bilinmezken, paylaşılan iş yeri açma ruhsatları da dikkat çekiyor. Aynı adres için bir hafta arayla verilen iş yeri açma ruhsatlarından biri “Hediyelik Eşya” olarak geçerken, 24 Şubat 2022 tarihli, bir diğeri ise 18 Şubat 2022 tarihli “Kafe-Restoran” olarak görünüyor.
KURUMLAR SESSİZ
Ancak inşaat ruhsatı ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alınıp, alınmadığına dair bir açıklama yapılmadı. Aynı zamanda yapının tarihi taş dokusuna aykırı olarak beyaz sıva ile sıvanması da tepki görürken, yapının bu haliyle faaliyete geçmesine karşı Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Mardin Şubesi de sessizliğini koruyor.  (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ