Kayyımın Genel Sekreteri, Kayyımı protesto edenler hakkında suç uydurmuş

Kayyımın Genel Sekreteri, Kayyımı protesto edenler hakkında suç uydurmuş
  • 3 Ekim 2020 12:45 | Son Güncellenme: 3 Ekim 2020 12:47

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da kayyım atanmasının ardından Genel Sekreter yapılan Zeyni Teker hakkında, “İftira”, “Suç Uydurma” ve “Görevi Kötüye Kullanma” gerekçeleriyle suç duyurusunda bulunuldu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım olarak atanan Mustafa Yaman tarafından Genel Sekreter Vekili yapılan Zeyni Teker hakkında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) döneminde Genel Sekreter olan Asil Teftiş Kurulu Başkanı Mustafa Yıldız tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Kayyım atanmasının ardından kayyım protestosuna katıldığı için açığa alınan Yıldız hakkında “memuriyetten çıkarılması” yönünde rapor hazırlayarak, HDP döneminde “eşbaşkanlık sistemini cesaretlendirme”, “Eşbaşkana araç tahsis edilmesine vesile olma” ve “Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak” gibi suçlamalarla başlatılan soruşturma tamamlandı. Yüksek Disiplin Kurulu, somut bir delil olmadığı gerekçesiyle Yıldız’ın memuriyetten çıkarılması istemini reddetti. Kararın ardından soruşturmanın başlatılması yönünde rapor hazırlayan ve soruşturma sürecinde soruşturma dosyasının incelenmesine engel olan Teker hakkında, suç duyurusunda bulunan Yıldız, “İftira”, “Suç Uydurma” ve “Görevi Kötüye Kullanma” gerekçelerini sıraladı.

Yıldız, pasaportuna el konulması, idari olarak yurtdışına çıkışının yasaklanması ve 9 ay açıkta kalmasına sebep olması dolayısıyla Teker hakkında yaptığı suç duyurusunda, Teker’in Anayasa’nın ilgili maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ilgili maddelerini ihlal ettiğini belirtti. Yıldız, gerekli soruşturmanın yapılarak, Teker hakkında kamu davası açılmasını istedi.

DOSYASI KABARIK

Mustafa Yaman’ın 10 Haziran 2020’de merkeze çekilmesinin ardından yerine kayyım olarak atanan Vali Mahmut Demirtaş, Zeyni Teker’i Genel Sekreterlik görevinden alarak yerine Adana’dan getirdiği Vali Yardımcısı Murat Süzen’i atamıştı. Teker tarafından Mustafa Yıldız gibi belediyede çalışan çok sayıda kamu emekçisinin memuriyetten çıkarılması yönünde raporlar hazırlanırken, HDP döneminde Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı yapılan Gülizar İpek de kayyım protestolarına katıldığı için memuriyetten çıkarılmıştı.

İcraatları arasında yakınlarını belediyede işe almak da bulunan Teker, YÖK’ün denklik vermediği Kosova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan oğlu Muhammet Sefa Teker’i hukuk biriminde işe almıştı. Aynı zamanda yine Yaman’ın görevden alınmasından hemen sonra Teker imzası ile 30’a yakın AKP’li “görülen lüzum üzerine” denilerek, belediyede işe alınmıştı.

Teker ayrıca Kent A.Ş.’de personel listeleri üzerinde oynama yapılarak belediyede çalışmayan kişilere 6 ay boyunca maaş ödendiğinin belgeleri ile ortaya çıkmasına rağmen olayın üstünü örtmüştü. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ