Mardin Roj

Kayyımın borca karşılık sattığı cami Meclis gündeminde

Kayyımın borca karşılık sattığı cami Meclis gündeminde
  • 30 Ocak 2021 17:07 | Son Güncellenme: 30 Ocak 2021 17:08

Kayyım tarafından yöneltilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin vergi borcuna karşılık Sadık Yay camisi ile bir okulun arazisini satması İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu.

Kayyım tarafından yöneltilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin vergi borcuna karşılık Sadık Yay camisinin arazisi ile Kocatepe İlkokulunun arazisini Maliye Bakanlığına satması İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, olayın basına yansıması üzerine durumu Meclise taşıdı.

Soru önergesinde şunlara yer verildi: “Kayyımların gasp, talan, yolsuzluk ve usulsüzlük politikalarına her gün bir yenisi eklenmektedir. Mardin Büyükşehir Belediyesi Kayyım Vali Mustafa Yaman tarafından usulsüz bir şekilde milyonlarca liralık borçlandırmış ve bu durum Sayıştay raporlarında da yer almıştır. Yine yolsuzluk ve usulsüzlüklere adı karışanlar yakın zamanda düzenlenen bir operasyon kapsamında gözaltına alınmış ve birçoğu tutuklanmış olmasına rağmen Mustafa Yaman hakkında herhangi bir yasal işlem gerçekleştirilmediği ödül maiyetinde merkeze çekilmiştir. Mustafa Yaman’ın yerine yeni Kayyım Vali Mahmut Demirtaş atanmıştır.

 

Kamuoyuna yansıyan bilgiler doğrultusun da;
Yeni Kayyım Vali Mahmut Demirtaş, 2021 yılının ilk Meclis toplantısını yine seçilmiş Meclis üyeleri yerine kendisi gibi atanmış bürokratlarla gerçekleştirmiştir. Yapılan Meclis toplantısında Kayyım Vali Mustafa Yaman döneminde 1 Milyar 180 milyon TL borçlu hale getirilen belediyenin, borçları nedeniyle içine düştüğü durumu gösteren bir takım kararlar alınmıştır.

Sürekli borçları gerekçe göstererek elektrikleri kesen DEDAŞ’a Mardin Şehirlerarası Otogarı’nda bulunan ve belediyeye ait 1600 KVA’lık trafoyu 218 bin 423,48 TL bedel ile devredilmiştir. Yine belediyenin vergi borcundan kaynaklı Diyarbakır kapı Mahallesi’nde bulunan Sadık Yay Cami ve müştemilat olan taşınmaz ile Artuklu ilçesi Saraçoğlu Mahallesi’nde bulunan Kocatepe İlkokulu olan taşınmazın Maliye Bakanlığına satılmasına karar verilmiştir.”

Pero Dündar, şu soruların cevabını istedi;

1.) Mardin Büyükşehir Belediyesinin vergi ve elektrik borcunu karşılamak için Cami ve okulu satışa çıkarmasını nasıl açıklıyorsunuz?
2.) Belediyenin borçları neden belediyeyi yolsuzluk ve usulsüzlüklerle borçlandıran kişilerden tahsis edilmiyor?
3.) Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin DEDAŞ’a borcu ne kadardır? Neden ödenmemiştir?
4.) Artuklu ’da bulunan Sadık Yay Cami ve Kocatepe İlkokulu’na ne kadara satılmıştır?
5.) Bir ibadethanenin borç karşılığında satılmasını nasıl açıklıyorsunuz?
6.) Halka ait alanlar hangi hakla atanmış vali tarafından satılabiliyor?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ