Mardin Roj

Kayyımın 3 yöneticisi daha tutuklandı

Kayyımın 3 yöneticisi daha tutuklandı
  • 23 Aralık 2020 23:17

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MARSU’nun daha önce görevden alınan 3 yöneticisi daha yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyım döneminde yaşanan usulsüz işlemlere dair “yolsuzluk”, “zimmet”, “rüşvet”, “kayırma”, “ihaleye fesat karıştırma” ve daha birçok suçlama ile yürütülen soruşturmalar kapsamında sabah saatlerinde belediyeye bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) kayyım dönemi yöneticisi 5 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan MARSU Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi Sadullah Turgut ile Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Atmaca ve Ferman Ayan, savcılık sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece aynı suçlamalar gerekçesi ile tutuklanarak cezaevine gönderildi.

CİNSEL SALDIRININ ÜSTÜNÜ ÖRTMÜŞTÜ

MARSU Genel Müdür Yardımcısı Sadullah Turgut’un ismi yine MARSU’da çalışan yeğeni B. Turgut’un AKP üyesi de olan bir kadın çalışana çektiği görüntüler ile şantaj yapıp, cinsel saldırıda bulunması ile de gündeme gelmişti. Olayın üstü Turgut, kayyım yöneticileri ve AKP Mardin İl yöneticileri tarafından kapatılmıştı. Mağdur kadının AKP üyeliğine ve belediyedeki işine son verilmiş, aynı şekilde B. Turgut’un da işine son verilerek, olayın savcılığa intikal etmesi engellenmişti. Yaşananlar üzerine istifa eden AKP İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Hekimoğlu, Mezopotamya Ajansı’nın (MA) soruları üzerine olayı doğrulamıştı.

11 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kayyım yönetiminde olduğu döneme ilişkin önceki kayyım Mustafa Yaman’ın görevden alınmasının ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında bugüne kadar birçok eski yönetici tutuklandı. Soruşturmalar kapsamında MARSU’ya dönük soruşturmalarda daha önce MARSU Genel Müdürü Eşref Dağdelen de tutuklanmıştı. Aynı zamanda belediyedeki soruşturmalar kapsamında bugüne kadar Yaman’ın yeğeni Yunus Emre Akça, Belediye iştiraki Genel Sekreter Yardımcısı Zeyni Teker, Kent AŞ. Genel Müdürü yapılan eski DEDAŞ Mardin İl Müdürü Mehmet Bulut, Kent AŞ.’de müdür yapılan polis memuru Ercan Uysaler, Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım, belediye yetkililerinden Mehmet Derviş Düzgören, kayyımın iş yaptığı iş insanları Şerif Acar, Adnan Yüksel dahil en az 11 kişi tutuklanmıştı.

Mehmet Bulut ile Sinan Yıldırım daha sonra “Etkin pişmanlık yasasından” yararlanarak, kendilerine belirlenen “kamu zararı” bedelini ödeyerek, tahliye edilmişti. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ