Mardin Roj

Kayyımın 10 milyonluk israfı Meclise taşındı

Kayyımın 10 milyonluk israfı Meclise taşındı
  • 17 Mayıs 2022

Mardin Büyükşehir Belediye kayyımının 10 milyonluk israf projesi Meclise taşındı. Hem soru önergesi hem de araştırma önergesi verilerek incelenmesi istendi. 

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş tarafından 10 milyon liraya ihale edilen Karayolları Parkı onarım işini Meclis gündemine taşıdı. Ebru Günay, Meclise verdiği soru önergesinin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmasını istedi. Ebru Günay, ayrıca Meclise de araştırma önergesi sunarak, projenin incelenmesini istedi.

 

Ebru Günay Soru önergesinde şunlara dikkat çekti: 

 

“Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın kayyım olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda Artuklu ilçe merkezinde bulunan Karayolları Parkı’nın onarımına başlamıştır. Belediyenin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olduğu dönem, parkta yapılan havuzu kaldırdığı, ayrıca parkın zeminine döşenen andezit taşların da kepçeyle tamamen parçalanarak kaldırıldığı bilinmektedir. Ancak kısa süre içinde zemine yeniden andezit taşı döşenmeye başlanmıştır.

 

Yapılan işe dair tanımın bulunduğu tabelada, işin adı, işi alan firma ve diğer bilgiler sıralanırken, işin bedeline yer verilmediği ve gizlendiği görülmektedir. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayınlanan sonuç ilanı ile söz konusu onarımın 9 milyon 680 bin 284 TL’ye ihale edildiği ortaya çıkmıştır.

 

Kamu ihalelerinde 3 teklif sunulması şartına aykırı şekilde yapıldığı belirtilen ihaleye, 2 firmanın teklif verdiği ve ihalenin bu şekilde sonuçlandırıldığı görülmektedir. Söz konusu bu ihale de; adı şaibeli ihaleler ve projeler ile anılan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde yapılmıştır.”

 

Ebru Günay şu soruların cevabının verilmesini istedi;

  1. Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın kayyım olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin, geçtiğimiz aylarda Artuklu ilçe merkezinde bulunan Karayolları Parkı’nın onarımına başladığı bilginiz dahilinde midir?
  2. Belediyenin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olduğu dönem parkta yapılan havuz hangi gerekçe ile mevcut kayyım tarafından kaldırılmıştır?
  3. DBP döneminde parkın zeminine döşenmiş olan andezit taşların kepçeyle tamamen parçalanarak yani geri dönüşümü mümkün olmayacak şekilde kaldırılmasının sebebi nedir?
  4. Mevcut kayyım tarafından verilen ihale ile zemine yeniden andezit taşı döşenmesinin sebebi nedir? Andezit taşı döşenecek idiyse neden var olan andezit taşları parçalanarak kaldırılmıştır?
  5. Yapılan işe dair tanımın bulunduğu tabelada, işin adı, işi alan firma ve diğer bilgiler sıralanırken, işin bedeline yer verilmemesinin ve bedelin gizlenmesinin sebebi nedir?
  6. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayınlanan sonuç ilanı ile söz konusu onarımın 9 milyon 680 bin 284 TL’ye ihale edildiği ortaya çıkmıştır. Bu rakam söz konusu projeye göre fahiş bir rakam değil midir?
  7. Kamu ihalelerinde 3 teklif sunulması şartına aykırı şekilde yapıldığı belirtilen ihalenin iptali ve şartların yerine getirilerek ihaleye açılması için gerekli çalışmaları yapacak mısınız?
  8. İhalede usulsüzlük yapan daire başkanları ve Kayyım Belediye Başkanı hakkında gerekli soruşturmaları başlatacak mısınız?
  9. Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan her iki kayyımın da usulsüzlük ve yolsuzluklarla gündeme gelmesine dair düşünceniz nedir?”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ