Kayyıma tepki gösteren muhtar görevden alındı

Kayyıma tepki gösteren muhtar görevden alındı
  • 9 Ağustos 2023 13:56

14 Mayıs seçimleri öncesi AKP’lilerle beraber köylerini ziyaret eden Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş’a alt yapı sorunları nedeniyle tepki gösteren muhtar Edip Aslan ile azası görevden alındı. 

Mêrdîn’in Mîdyad (Midyat) ilçesine bağlı Heştrek (Ortaca) kırsal mahallesi muhtarı Edip Aslan ile azası Halil İş, Midyat Kaymakamlığı tarafından haklarında açılan soruşturma gerekçesiyle görevden alındı. 14 Mayıs seçimleri öncesinde AKP milletvekili adayları ile beraber köyü ziyaret eden Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Kayyımı Mahmut Demirtaş’a alt yapı sorunlarının çözülmediği gerekçesi ile tepki gösteren muhtar ve azası hakkında “Devlet kurumlarına olan güvenin bilinçli olarak zedelemeye çalıştıkları” iddiasıyla soruşturma açıldı.

Soruşturmanın açılması ardından muhtar Aslan ve aza İş, Kaymakam Ahmet Solmaz’ın soruşturma izni vermesiyle beraber görevden alındı.

ÖĞRENİLME TARİHİ SEÇİMDEN SONRA GÖSTERİLDİ

Muhtar Aslan ve azasına gönderilen yazıda olay tarihi olarak 28 Nisan 2023 tarihi yer alırken, olayın öğrenilme tarihi ise 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turundan hemen sonra 2 Haziran 2023 olarak gösterildi.

Görevden alınma yazısında olay muhtar ve azasının “Vatandaşların huzurunda devletin ve devlet organlarının saygınlığını değersizleştirmeyi, hor görme ve işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirmeyi engelledikleri, vatandaşın devlet kurumlarına olan güvenini bilinçli olarak zedelemeye çalıştıkları, yetkili kurum amirlerini küçük düşürmeye çalıştıkları iddiasıyla” ön inceleme yapıldığı belirtildi.

ALT YAPI SORUNUNA ÇÖZÜM İSTEYİNCE TARTIŞMA ÇIKTI

Muhtar ve azanın Vali ve beraberindeki AKP’li heyetin köye gelmelerinden itibaren “tavırlı oldukları” belirtilen inceleme raporunda, muhtar Edip Aslan’ın Demirtaş’a dönük “Şimdiye kadar neredeydiniz? Seçime 15 gün kala mı aklınıza geldik?” sorusunu sorduğu belirtildi. Valinin yol sorununun çözüldüğü yönündeki cevabına karşılık, muhtar Aslan’ın “Vali Bey ben size ben yol ile ilgili soru sormuyorum. Yol sorunu yok. Alt yapı ile ilgili açıklama bekliyorum” söylemi “emrivaki ve üslupsuz” olarak değerlendirildi.  Vali Demirtaş’ın Aslan’a dönük “Karşında bir vali var” söyleminin ise “telkin” olarak değerlendirildiği inceleme raporunda Aslan’ın valiye “terbiyesiz” dediği öne sürüldü.

Aslan ise, savunmasında Vali Demirtaş’ın kendisine “terbiyesiz” dediğini belirterek, “Bana ‘sen terbiyesizlik yapıyorsun’ dedi. Ben de kendilerine ‘siz terbiyesizlik yapıyorsunuz valisiniz diye rütbenle konuşamazsın benimle’ dedim” ifadelerini kullandı.

HİZMET TALEBİNİ ‘BAHANE’ OLARAK GÖRDÜ

Kaymakamlık, soruşturma izni verilmesine ilişkin yazısında söz konusu olaya yer vererek, muhtar ve azasının “mahallenin alt yapısının yapılmadığı ve hizmet götürülmediği bahanesiyle” üzerlerine atılı suçu işlediklerinin anlaşıldığını belirtti.  (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ