Kayyım protestolarını takip eden 5 gazeteciye dava açıldı

Kayyım protestolarını takip eden 5 gazeteciye dava açıldı
  • 19 Kasım 2020 10:46

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından belediye binası önünde gerçekleşen protestoları takip ettikleri sırada gözaltına alınan 5 gazeteci toplam 8 kişi hakkında dava açıldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasının ardından, belediye binası önünde aralarında HDP Milletvekillerinin de olduğu yüzlerce kişi tarafından protesto edildiği 20 Ağustos 2019’da polis kitleye gaz bombaları ve tazyikli suyla müdahale etmişti. Yapılan müdahale sırasında kimi yurttaşlar gözaltına alınırken, polisin şiddet uyguladığını görüntüleyen Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç, Jinnews muhabiri Rojda Aydın, gazeteciler Halime Parlak ve Nurcan Yalçın ile birlikte 67 yaşındaki Mehmet Ete, Hamza Ete ve Mehmet Selim Şimdi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar bir hafta tutulduktan sonra “Orada ne işiniz vardı” sorusu sorularak serbest bırakılmıştı.

MÜDAHALE BÖLGESİNİ TERK ETMEDİLER!

Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından 5’i gazeteci 8 kişi hakkında “Örgüt üyesi olma” ve “Örgüt propagandası yapma” iddiasıyla başlatılan soruşturmada geçtiğimiz yıl takipsizlik kararı verilirken, Cumhuriyet Başsavcılığı bu kez de “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinde Dağılmama” iddiasıyla iddianame hazırladı. Hazırlanan iddianame Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Mardin Valiliği tarafından olay günü 30 günlük “eylem ve etkinlik yasağı” kararı olduğu belirtilerek, gazeteciler ve 3 isim hakkında “karayolunu araç trafiğine kapatan, yapılan müdahalelere rağmen ısrarla müdahale bölgesini terk etmeyen, mukavemet gösteren ve eylemci grup içerisinde yer alan” ifadeleri kullanıldı. İddianamede savcılık, “kanuna aykırı olarak toplantı ve yürüyüşün gerçekleştiği” iddiasında bulunarak, “Görüntü inceleme tutanakları ve alınan ifadelerde şüphelilerin yasa dışı eylemi yapan grup içerisinde yer aldıklarının tespit edildiği ve bu şekilde haklarında kamu davasının açılmasını gerektirecek yeterli şüphe oluştuğu” ifadeleri yer aldı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ