Mardin Roj

Kayyım Mehmet Sincar Parkı’nın adını değiştirdi

Kayyım Mehmet Sincar Parkı’nın adını değiştirdi
  • 17 Mart 2022

Kızıltepe kayyımı, ilçede 2005 yılında kurulan ve Batman’da 4 Eylül 1993 yılında Hizbullah ve JİTEM tarafından katledilen DEP Milletvekili Mehmet Sincar anısına yapılan parkın adını ikinci kez değiştirdi.

Mardin’de İçişleri Bakanlığı tarafından 4 Kasım 2019’da ikinci defa kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi, faili meçhul cinayetleri araştırmak için gittiği Batman’da Hizbullah ve JİTEM tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen Demokrasi Partisi (DEP) Mardin Milletvekili Mehmet Sincar’ın anısına 2005 yılında yaptırılan parkın adını ikinci defa değiştirdi. 2017 yılında kayyım Ahmet Odabaşı tarafından parkın değiştirilen ismi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’nin yönetime gelmesi ile birlikte Mecliste alınan kararla iade edilmişti. Kaymakam Hüseyin Çam’ın kayyım olarak atandığı belediye yönetimi, Kızıltepe’nin Tepebaşı mahallesinde bulunan Mehmet Sincar Parkı’nın adını “Tepebaşı Parkı” olarak değiştirerek, ikinci kapısına tabela astı.
HEYKELİ BAKIMSIZ KALDI
Parkın birinci kapısında Mehmet Sincar’ın ismi ve içinde bulunan heykeli bakımsız bırakıldı. Parkın isminin değiştirilmesine tepki gösteren Sincar’ın kardeşi Ali Sincar, “Milletvekiliydi. Bu halkın vekili olarak seçilmişti. Batman’da katledildi. Bu şehrin Meclisi karar verdi ve bu parkı O’nun anısına kurdu. Başından bu yana da ismi bu şekildeydi. Bizim için yaralayıcı bir durum. İnsan üzülüyor” dedi.
Kayyım anlayışıyla halkın ve toplumun değeri olarak gördüğü ne varsa yok edilmek istendiğini belirten Sincar, “Bugün Kızıltepe’nin seçilmiş belediye yönetiminin yerine kayyım atanmış. Birçok şehrimize de kayyım atadılar. Seçimle gelen milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, meclis üyelerimizin yerine kayyım atandığında ‘bu halkın iradesini tanımıyoruz. Merkezi olarak burayı yöneteceğiz. Ne kadar değerleri varsa onu da yıkacağız, yok edeceğiz’ diyorlar. Ötekileştirmeye çalışıyorlar. Ötekileştirip, ‘siz yoksunuz’ demek istiyorlar. ‘Değerleriniz de yoktur. Halkın içinde yaptıklarınızı da yok edeceğiz’ demek istiyorlar” ifadelerini kullandı.
HALKIN DEĞERLERİNE YÖNELİM 
Kayyım yönetimlerinin kafalarına göre uyguladığını her türlü antidemokratik ve hukuksuz uygulamanın Mehmet Sincar isminin değiştirilmesi ile kendisini gösterdiğini belirten Sincar, Bu parkın isminin değiştirilmesinde ne yapılmak istendiği görülüyor. Mehmet Sincar’dan rahatsızlık duyuyorlar. Halkının temsilcisiydi. Seçilmişti. Tarihte Mehmet Sincar ve ailesi bu halkın içinde çalışma yürütüyor. Bu çalışmayı yok saymak istiyorlar. Kıymetsiz göstermeye çalışıyorlar. Rahatsız oluyorlar. Mehmet Sincar bu halkın bir değeridir. Bu halkı yok etmek istediklerinde, bu değerleri yok etmek istediklerinde yönlerini halkın değerlerine çeviriyorlar” diye konuştu. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ