Mardin Roj

Kayyım mahkeme kararını uygulamıyor

Kayyım mahkeme kararını uygulamıyor
  • 12 Mayıs 2021

DBB’nin önceki kayyımı Cumali Atilla tarafından 2018 yılında işten çıkarılan taşeron işçisi Cihan Keskinkılıç, hukuk mücadelesini kazanmasına rağmen işe iadesi kabul edilmiyor.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne (DBP) kayyım atanmasını protesto etmek amacıyla 3 Ekim 2016’da kontak kapattıkları gerekçesiyle 1 Nisan 2018’de görevden alınan 39 belediye otobüs şoförünün iş akdi sonlandırıldı. Şoförlerden Cihan Keskinkılıç hakkında “Emre itaatsizlik” ve “İş yavaşlatma” gerekçesiyle işten uzaklaştırma kararı verildi. Keskinkılıç, karara karşı işe iade talebiyle Diyarbakır Valiliği’ne başvuruda bulundu.
Valilikten sonuç alamayan Keskinkılıç’ın, Diyarbakır İş Mahkemesi’ne yaptığı başvuru da Diyarbakır 1’nci İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Keskinkılıç, bu kez dosyayı Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne dosyayı taşıdı. İstinaf Mahkemesi Dördüncü İdari Dava Dairesi, 14 Ekim 2020’de başvurunun kabulüne, Diyarbakır 1’nci İdare Mahkemesi’nin 8 Mayıs 2019 yılında verdiği “Davanın reddi” kararının kaldırılmasına ve dava konusu işlemin iptaline karar verdi.
İstinaf Mahkemesi tarafından verilen kararın ardından Keskinkılıç, işe iade talebiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne başvurdu. Bunun üzerine Keskinkılıç, 2 Şubat 2021’de mülakata alındı ancak 3 ay geçmesine rağmen mülakat sonuçları açıklanmadı.
KONTEYNIRDA KALIYOR
Yenişehir ilçesine bağlı Üçkuyular’da kurduğu konteynırda bisiklet tamiri yapan ve tost satarak ailesinin geçimini sağlayan Keskinkılıç, ilk olarak Diyarbakır Su ve Kanalizasyon Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde (DİSKİ) çalıştığını, daha sonra Ulaştırma Daire Başkanlığı’nda şoför olarak işine devam ettiğini söyledi. İşten çıkarılmasının ardından başvurduğu İstinaf Mahkemesi’nin kararı sonrası mülakata girdiğini belirten Keskinkılıç, mülakatta kendilerine alan dışı sorular sorulduğunu söyledi. Sorulan çok cevaplı soruların sanayici ustalarının dahi cevaplayamadığını dile getiren Keskinkılıç, mülakata gereken itirazda da bulunacağını kaydetti.
SON PARASIYLA İŞE BAŞLADI 
4 çocuğu ve eşine bakmak zorunda kalan Keskinkılıç, işten çıkarıldıktan 15 gün sonra arkadaşının kendisine tost makinesi verdiğini söyledi. Keskinkılıç, cebindeki 7 TL ile ekmek alarak tost satışına başladığını ifade etti.
İKİ YIL TAŞ ÜSTÜNDE YATTI
Arazi sahibinin rızasıyla temizlediği taşlık bölgede kalmasına rağmen sürekli zabıtaların engellemeleriyle karşılaştığını dile getiren Keskinkılıç, defalarca şikayet edildiğini söyledi. Keskinkılıç, “23 ay boyunca taşların üstünde yattım. Çocuklarım yanı başımda olmasına rağmen gidip göremiyordum. Çünkü ekmek teknem burada ortada olduğundan, çalınma tehlikesi vardı. Taşların üzerinde yatarken fotoğrafımı bir arkadaşın çekmesiyle birlikte İstanbul’da bir hayırsever bana konteynır yolladı. Şu anda kışın zorluklarından korunuyorum. Hırsızlıktan dolayı yine evime gidemiyorum” dedi.
‘BOYUN EĞMEDİM’
Bu 4 yıllık süreçte hakkında 13 icra dosyasının açıldığını belirten Keskinkılıç, “Hiçbir sebep olmadan ekmeğimizden edildik. Neye dayanarak işimizden edildik bilmiyoruz.  Şu anda tost yapıyorum, bisiklet tamir ediyorum ve konu komşuda iş olduğu zaman tamir tadilata gidip yapıyorum. Kimseye boyun eğmeden çalışıyorum” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ