Mardin Roj

Kayyım Karayolları Parkı’nı yıktı, 10 milyonluk onarım ihalesi yaptı, ralamı tabelada gizledi

Kayyım Karayolları Parkı’nı yıktı, 10 milyonluk onarım ihalesi yaptı, ralamı tabelada gizledi
  • 10 Mayıs 2022 12:26

Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, cüzi bir maliyetle onarılabilecek Karayolları Parkı’nın onarımını, 9 milyon 684 bin liraya ihale etti. Rakam, tepkilerin önüne geçmek için işin tanımının yapıldığı tabelada gizlendi.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından Mardin Valisi Mahmut Demirtaş’ın kayyım olarak atandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda Artuklu ilçe merkezinde bulunan Karayolları Parkı’nın onarımına başladı. Belediyenin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde olduğu dönem, parkta yapılan havuzu kaldıran kayyım, parkın zeminine döşenen andezit taşları da tamamen kaldırdı. Kepçeyle taşlar yerinden parçalanarak kaldırılırken, kısa süre içinde zemine yeniden andezit taşı döşenmeye başlandı. Devam eden projede havuz kaldırılırken, benzer taşların yeniden döşenmesi şaşkınlıkla karşılandı.
BEDEL GİZLENDİ
Yapılan işe dair tanımın yapıldığı tabelada, işin adı, işi alan firma ve diğer bilgiler sıralanırken, işin bedeline yer verilmedi. Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayınlanan sonuç ilanı ile söz konusu onarımın 9 milyon 680 bin 284 TL’ye ihale edildiği ortaya çıktı.
Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Mahmut Demirtaş’ın kayyım olarak atanmasından bu yana iş tanımının yapıldığı tabelalarda bedelin gizlenmesinin olası tepkilerden kaynaklı olduğu belirtiliyor.
ŞAİBELİ PROJELER 
Kamu ihalelerinde 3 teklif sunulması şartına aykırı şekilde yapıldığı belirtilen ihaleye, 2 firmanın teklif verdiği ve ihalenin bu şekilde sonuçlandırıldığı görüldü. Batman merkezli Hasan Aslan, Aslanpir İnşaat Mühendislik, Nakliyat, Turizm, Sanayi, Ticaret Limited Şirketi ve Tağaç Ağaç, Sanayi, Ticaret Anonim Şirketi İş Ortaklığı’na verilen iş Cebrail Aslan’ın, Daire Başkanvekili olarak atandığı şaibeli ihaleler ve projeler ile anılan Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde yapıldı.
Önceki kayyım döneminde milyonlarca lira harcanarak yapılan ancak çürümeye bırakılan dikey bahçenin yıkılarak yerine açılışı yapılmadan dökülmeye başlayan “Mini Mardin Projesi” de aynı Daire Başkanlığı tarafından 7,5 milyona ihale edilmişti. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ