Mardin Roj

Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor

Kayyım işçileri tehditle sendika değiştirmeye zorluyor
  • 2 Temmuz 2022 12:07 | Son Güncellenme: 2 Temmuz 2022 11:09
Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde DİSK Genel İş’e üye olan işçiler, Daire Başkanı yapılan polisler tarafından istifaya zorlanıyor. DİSK Genel İş, tehditlere bir an önce son verilmesi çağrısında bulundu. 
Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yetkili sendika olan Hak İşçi Sendikalar Konfederasyonu’na (Hak-İş) bağlı Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası’na (Hizmet-İş) üye işçiler, sendikanın haklarını korumadığı gerekçesiyle bir süre önce istifaya başladı. İşçiler, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetleri İşçileri Sendikası’na (Genel-İş) üyeliklerini yaptırdı. Kayyım atanmasından bu yana üye sayısı 13’e kadar düşen Genel-İş, üye sayısını son 4 aylık süreçte bin 200’ün üzerine çıkarırken, Ağustos ayında Belediye yetkilileriyle sendika yetkilileri arasında yapılacak Toplu İş Sözleşmesi öncesi işçilerin tehdit edilmeye başlandı.
POLİS KÖKENLİ BÜROKRATLAR TEHDİT ETTİ
Belediyede kayyım tarafından Ulaşım Daire Başkanı yapılan polis memuru Ertan Taşdemir ve kayyım Mahmut Demirtaş tarafından Özel Kalem Müdürü yapılan polis memuru Cumali Vanlı tarafından tehdit edildiklerini aktaran işçiler, sendika değiştirmeleri yönünde baskıya maruz kaldıklarını aktardı. DİSK’ten istifa ederek, Hak-İş’e geçmeleri yönünde tehditler aldıklarını aktaran işçiler, “Bizleri işten atmakla tehdit ediyorlar. Bu bürokratlar, işçileri tek tek odalarına çağırarak, istifa etmediğimiz durumda hakkımızda gerekçeler bulup, işten atılmamız için ellerinden geleni yapacaklarını söylediler. Hak-İş’e geçmediğimiz takdirde yetkiyi alsa bile DİSK ile masaya oturmayacaklarını söylediler. Bazı arkadaşlarımız bu yüzden istifa etti ama diğer sendikaya da geçmediler” sözleriyle tehditleri aktardı.
GENEL-İŞ: DERHAL VAZGEÇİLMELİ
Yaşananları doğrulayan DİSK Genel-İş Mardin Şube Başkanı Rahmi Güneş de, “Belediyede büyük bir emekle üye sayımızı bin 200’ün üzerine çıkardık. Şu an için belediyede yetkiyi ele almış durumdayız. Ağustos ayındaki görüşmelerde sendika olarak işçilerin hakları için masaya oturacağız. Ancak ne yazık ki, bu tür tehditlerle işçilerimiz sendikadan istifa ettirilmek isteniyor. Bu tür yaklaşımlardan derhal vazgeçilmesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.
İşçilerin sendika değiştirmesi konusunda tehdit edilmesinin suç olduğu hatırlatan Güneş, “İşçi arkadaşlarımızın tehdit edilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu anlamda gerekli hukuki başvuruları yapacağımızın da bilinmesini istiyoruz. İşçi arkadaşlarımıza da bu tür tehditler karşısında korkmamaları çağrısında bulunuyoruz. Sendikamız her durumda işçilerimizin haklarını savunacak, Ağustos ayında yetkili sendika olarak görüşmelere katılacaktır” ifadelerini kullandı.  (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ