Kayyım ihaleleri parselledi: Yüzlerce milyonluk ‘muhtelif yol’ ihaleleri aynı firmalara verildi

Kayyım ihaleleri parselledi: Yüzlerce milyonluk ‘muhtelif yol’ ihaleleri aynı firmalara verildi
  • 8 Nisan 2023 03:56

Mêrdîn’in bitmek bilmeyen “muhtelif yol” ihalelerine bir yenisini ekleyen kayyım yönetimi, yüzlerce milyonluk ihaleleri ilçe ilçe parselleyerek, yeniden aynı firmalara verdi.

 

 

 

İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Ağustos 2019’da ikinci defa kayyım atanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde usulsüz yapıldığı belirtilen ihalelere yenileri eklendi. Kayyım Mahmut Demirtaş yönetimindeki belediyenin Cebrail Aslan idaresindeki Fen İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde üçüncü defa “Muhtelif Yollar” adı altında ihaleler gerçekleştirildi.

 

 

 

Mêrdîn’in merkez ve diğer ilçelerinde 2020 yılından bu yana peş peşe yapılan ihaleleri alan firmaların sürekli aynı firmalar olması dikkat çekiyor, ihaleleri alan firmaların isimleri değişmesine rağmen, adresleri ve sahipleri aynı kalıyor.

 

 

 

YÜZLERCE MİLYONLUK ‘MUHTELİF’ YOLLAR

 

 

 

Kayyım yönetimi tarafından 2021 ve 2022 yılında Mîdyad (Midyat), Nisêbîn (Nusaybin), Kerboran (Dargeçit), Mehsert (Ömerli), Stewrê (Savur), Qoser (Kızıltepe), Artuklu, Rişmîl (Yeşilli), Şemrex (Mazıdağı) ve Dêrik (Derik) ilçeleri için “muhtelif yol yapımı” adı altında yapılan ihalelere yenileri eklendi. 2023 yılında bir kez daha aynı ilçeler için kayyım yönetimi tarafından “Muhtelif yol yapım işi” adı altında ihaleye çıkıldı. Toplam değeri 500 milyonu aşan ihaleler kapsamında “muhtelif yol” denilmekle yetinildi.

 

 

 

Kayyım yönetimindeki Cebrail Aslan Başkanlığındaki Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından 3 Nisan’da “Mardin İli Midyat, Nusaybin, Dargeçit, Ömerli ve Savur İlçelerinde Muhtelif Yol Yapım İşi”, “Mardin İli Kızıltepe, Artuklu ve Yeşilli İlçelerinde Muhtelif Yol Yapım İşi” ve “Mardin İli Mazıdağı ve Derik İlçelerinde Muhtelif Yol Yapım İşi” adı altında 3 ayrı ihale gerçekleştirildi.

 

 

 

YÜZLERCE MİLYONLUK YENİ İHALELER

 

Şemrex ve Dêrik ihaleleri için yaklaşık maliyet 100 milyon 857 bin 204 TL gösterilirken, ihaleye giren 9 firma arasında en düşük teklif 83 milyon 294 bin 100 TL bedelle ÇAMER Petrol Yapı Taşıma Turizm ve İnova Asfalt İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim şirketinin oldu.

 

 

 

Mîdyad, Nisêbîn, Kerboran, Mehsert ve Stewrê ilçeleri için ise, yaklaşık maliyet 148 milyon 530 bin 771 TL olarak belirlenirken, ihalede en düşük fiyatı 124 milyon 468 bin 400 TL ile Uğur İnşaat ve Baştaşlar İnşaat ortaklığı verdi.

 

Qoser, Artuklu ve Rişmîl ilçeleri için 122 milyon 180 bin 261 TL yaklaşık maliyet belirlenirken, en düşük teklif 103 milyon 831 bin 190 TL ile Azfalt Yol Yapım Kimyasalları isimli şirketi tarafından verildi.

 

 

 

Henüz Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) sonuçları açıklanmayan ihalelerin en düşük teklifi veren firmalara verildiği öğrenildi.

 

 

 

İLÇELER FİRMALAR ARASINDA BÖLÜŞTÜRÜLDÜ MÜ?

 

 

 

Şemrex ve Dêrik için yapılan ihale 2022 yılında olduğu gibi yine Ömer Faruk Karabulut’a ait İnova Asfalt isimli firma ile birlikte Bünyamin Çam ve İbrahim Eryağma’ya ait Çamer Petrol isimli firmanın oluşturduğu ortaklığa verildi.

 

Mîdyad, Nisêbîn Kerboran, Mehsert ve Stewrê ilçelerine ilişkin ihalenin verildiği firmalar da dikkat çekti. AKP’li Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’in kuzenine ait olan Uğur İnşaat ve Baştaşlar İnşaat ortaklığı 2022 yılında Mîdyad, Nisêbîn ve Kerboran ilçeleri için yapılan ihaleleri de alan firmalardı. Qoser, Artuklu ve Rişmîl ilçeleri için yapılan ihaleyi alan Aziz Yaşar Gündoğdu’ya ait Azfalt Yol Yapım isimli firma ise, yine 2022 yılında Kızıltepe ve Artuklu ilçeleri için yapılan ihalenin verildiği AVC Grup’un Genel Müdürü olan Aziz Yaşar Gündoğdu’ya ait firma olması dikkat çekti.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ