Mardin Roj

Kayyım ‘Hayırlı Olsun’ Demişti: Yıkılması gereken binanın otele çevrilmesinin onayı kim vermiştir?

Kayyım ‘Hayırlı Olsun’ Demişti: Yıkılması gereken binanın otele çevrilmesinin onayı kim vermiştir?
  • 1 Haziran 2022 10:08

Mardin Kayyımı Mahmut Demirtaş’ın “Hayırlı Olsun” dediği kaçak ve tarihi dokuya aykırı bina Meclise taşındı. 

 

Mardin’in Artuklu ilçesi Tarihi Birinci Cadde üzerinde bulunan Yay Konağı’nın kaçak ve tarihi dokuya aykırı olduğu ortaya çıkmıştı. Kaçak ve tarihi dokuya aykırı bina herkesin gözü önünde 3 defa mühürlenmesine rağmen otele çevrilirken, önce Vali ve Büyükşehir Belediyesi Kayyımı Mahmut Demirtaş ardından ise AKP Mardin İl Yöneticileri toplu şekilde “Hayırlı Olsun” ziyaretine gitti. AKP Mardin İl Yönetim Kurulu üyesi Erdal Yay’a ait olan binanın bu şekilde otele dönüştürülmesi ve göz yumulması sonrası yayınlanan haberler üzerine konu Meclise taşındı.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay tarafından Yay Konağı’na dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle Meclise soru önergesi verildi.

 

Soru önergesinde Ebru Günay şunlara dikkat çekti. 

 

“İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi, 2021 yılının başından bu yana UNESCO projesi kapsamında betonarme yapılarda yıkım çalışması başlattığını duyurmuştur. Kayyım yönetiminin “tarihi dokuyu ortaya çıkarma” adı altında başlattığı çalışmalar sırasında belediyeye ait kimi betonarme yapılar yıkılsa da AKP Mardin İl Yönetim Kurulu üyesine ait betonarme yapının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı şekilde işletme ruhsatı dahi olmadan otele dönüştürüldüğü ortaya çıkmıştır.

Oysa Artuklu ilçesi Tarihi Birinci Cadde üzerinde bulunan ve AKP’li Yönetim Kurulu üyesine ait 4 katlı binanın 3 katı, betonarme yapıdan oluştuğundan dolayı en az 2 katının yıkılması beklenmekteydi. Ancak kentte betonarme yapıların yıkımının başlaması ile birlikte söz konusu binada tadilat çalışmaları başlamıştır. Bir süre sonra belediye tarafından “afet bölgesinde bulunması”, “tarihi dokuya aykırı olması” ve “işletme ruhsatı olmaması” gerekçesiyle mühürlenen binada, mühür kırılarak çalışma devam ettirilmiştir. Bunun üzerine belediye söz konusu binayı 2 kez daha mühürlemiş, ancak mühürlenmesine rağmen binada çalışma durdurulmamıştır.

Tarihi Mardin’deki yapıların Mardin taşıyla kaplanması zorunluluğu olmasına rağmen beyaz sıva ile boyanarak, taş görüntüsü verilen yapıya bir süre sonra Yay Konağı tabelasının asılmasıyla binanın otele dönüştürüldüğü ortaya çıkmıştır. İşletme ruhsatı olmamasına ve daha önce 3 defa mühürlenmesine rağmen otelin açılışı yapılırken, binanın durumuyla ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na yapılan şikayetler dikkate alınmadı.

Kanuna aykırı şekilde faaliyete giren otelin henüz tadilat çalışmaları ardından ilk ziyaretçisinin Mardin Valisi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Mahmut Demirtaş olduğu görülmektedir. Demirtaş’ın ayrıca “(…) işletme hakkında bilgi aldık. İşletme sahiplerine Mardin’imizin turizmine katkılarından dolayı teşekkür ediyor, hayırlı olmasını diliyorum” paylaşımı yapmıştır. ”

 

Ebru Günay İçişleri Bakanı Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu: 

 

  1. Kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin, 2021 yılından bu yana UNESCO projesi kapsamında başlattığı betonarme yapılarda yıkım çalışması ne aşamadadır?
  2. Tarihi Birinci Cadde üzerinde bulunan ve AKP’li Yönetim Kurulu üyesine ait 4 katlı binanın 3 katının betonarme yapıdan oluşmasından kaynaklı yıkılması gerektiği bilinirken buna rağmen yıkımın gerçekleşmemesinin sebebi nedir?
  3. İşletme ruhsatı olmamasına ve daha önce 3 defa mühürlenmesine rağmen binayı otele çevirme çalışmalarının devam etmesine dair bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  4. Tarihi Mardin’de bulunan ve AKP Mardin İl Yönetim Kurulu üyesine ait betonarme yapının Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı şekilde işletme ruhsatı dahi olmadan otele dönüştürüldüğü bilginiz dahilinde midir?
  5. Yıkılması gereken binanın otele çevrilmesinin onayı kim vermiştir?
  6. Mardin’deki tarihi yapıların korunması, özüne zarar vermeyen restorasyon çalışmalarının yapılması ve halkın kaynaklarının doğru ve şeffaf projelere ayrılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla beraber yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mıdır?
  7. Mardin’in tarihi yapılarının risk durumları ve nasıl korunabileceğine dair sivil toplum kuruluşları, odalar ya da uzmanlarla birlikte çalışmak için gerekli adımları atacak mısınız?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ