Kayyım geldi Dicle ve Hevsel’i izlemek paralı oldu

Kayyım geldi Dicle ve Hevsel’i izlemek paralı oldu
  • 2 Aralık 2021 13:53

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Fiskaya’daki Seyir Terası, ücretli hale getirildi. Buradan manzarayı seyretmek isteyenler 1 TL ödemek zorunda kalıyor. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Osman Baydemir’in belediye başkanı olduğu 2009 yılında hizmete açılan Fiskaya Şelalesi ve Seyir Terası’na girişler, belediyeye kayyım atanması sonrası ücretli hale getirildi. Kent halkının hafızasında önemli bir yere sahip Fiskaya Şelalesi’nin yer aldığı seyir terası, başlatılan yenileme ve restorasyon çalışmaları kapsamında bir süredir yurttaşların girişine kapalıydı. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında Fiskaya Şelalesi tekrardan akar hale getirilip, ışıklandırıldı. Yanı başındaki tahta teras ise yerinden kaldırılıp, 170 metrekare kompozit deck, 60 metrekare cam teras yerleştirildi. Yine “Roj Cafe” isimli işletme kaldırılıp, yerine Diyar’-ı Lezzet isimli yeni bir kafe yerleştirildi.
İsmi ‘Fiskaya Cam Teras’ olarak değiştirilen alan, 27 Kasım’da kayyım Vali Münir Karaloğlu ile AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in yer aldığı törenle yeniden açıldı.  Fakat açılışı yapılan Cam Teras’a turnike yerleştirilip, girişlerden ücret alınmaya başlandı. Daha önce ücretsiz olmasına ve dileyen herkesin buradan Dicle Nehri’ni ve Hevsel Bahçeleri’ni seyredebiliyor olmasına rağmen kayyım yönetimi tarafından yenileme çalışması sonrası buraya girişler paralı hale getirilip, 1 TL ücret alınmaya başlandı.
Yurttaşlar şimdilerde Cam Teras’ın yanı başına inşa edilen kafeden 1 TL karşılığında jeton alıp, turnikeden geçtikten sonra ancak manzarayı seyredebiliyor. Bir işletmeye çevrilen Seyir Terası’nın işletmesinin ise belediye şirketi olan Med A.Ş’ye verildiği öğrenildi.
‘KENDİ MALIMIZI PARAYLA SATIYORLAR’
Seyir Terası’nın ücretli hale getirilmesi, manzarayı seyretmek için buraya gelen yurttaşların tepkisine neden oldu. Yurttaşlar, tepkilerini ise “Daha önce gelip oturup çay içtiğimiz yerleri şimdi ücretli hale getirmişler. Kendi malımızı bize parayla satıyorlar artık” diyerek gösterdi.
GEREKÇE ‘YOĞUNLUK OLMASIN’ 
Seyir Terası’nın neden ücretli hale getirildiği sorusunu yönelttiğimiz Med A.Ş. yetkilileri ise en fazla 30 kişinin çıkabildiği Cam Teras’ta yoğunluk yaşanmaması gerekçesini sundu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ