Mardin Roj

Kayyım belediyesinde temizlik işçilerinin hakları iade edilecek mi?

Kayyım belediyesinde temizlik işçilerinin hakları iade edilecek mi?
  • 22 Ağustos 2021

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi temizlik işçilerinin çalışma koşullarını Meclis gündemine taşıdı.

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi temizlik işçilerinin çalışma koşullarını Meclis gündemine taşıdı. Pero Dündar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.

 

Pero Dündar’ın verdiği soru önergesi şu şekilde;

 

“19 Ağustos 2019’da ikinci kez kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan temizlik işçilerinin yaşadığı sorunlar basına yansımıştır. Basında yer alan iddialara göre;

 

İşçiler, 40 derece sıcağın altında fazla çalışma ücreti ödenmeden günlük 10 saati aşkın süre çalıştırılıyor. Sadece Kızıltepe ilçesinde 150’ye yakın personelle yapılacak işler, 23 işçiye yaptırılıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kent A.Ş.’ye bünyesinde çalışan işçiler, mesai saatlerinin ikiye bölünmesiyle sosyal hayatlarından da mahrum bırakılıyor.

 

İşçiler yaşadıkları sorunları şu şekilde aktarıyor:

 

“Hem gece hem gündüz çalışıyoruz. Gündüz saat 06.00’da evinden çıkan işçi, saat 07.00’de iş başı yapıp, saat 11.00-12.00’de evine gidiyor. Akşam saat 19.00’da tekrar iş başı yapıyor, gece 00.00’da tekrar eve gidiyor. Sadece gündüz çalışanlarımız da bundan farklı değil. Gündüz çalışanlar temizlik mıntıkalarını bitirdikten sonra bu defa da farklı bölgelerde toplu çalışmaya götürülüyor. Refüjlerde, şehir ile alakası olmayan yerlerde, hiçbir güvenlik önlemi alınmadan çalışmak zorunda bırakılıyoruz”

 

“Günlük bazen 15 kilometre yürüyerek, temizlik yapmak zorunda kalıyoruz. Eskiden herkesin mıntıkası belli idi. İkinci defa kayyım gelince, iş yoğunluğumuz iyice arttı. İş yoğunluğu artınca da sosyal hayat kalmadı, psikolojimiz bozuldu”

 

“Bizleri önce zorla Hak-İş Sendikası’na üye yaptılar, yüzde 25 zam vaat ettiler, çalışma koşullarının düzeleceğini söylediler. Ama gidip kayyım ile yüzde 5 zamma anlaşıp, çalışma koşullarını da düzeltmediler. Ne bayram ne de başka bir şey var. Belediyenin borçları diyorlar, tasarruf diyorlar. 150 kişinin işini 23 kişiye yaptırıyorlar.”

 

Pero Dündar, Bakan Soylu’ya şu soruları sordu:

 

  • Kayyım döneminde yapılan borçlar personelden tasarruf edilerek mi ödenecektir? Belediyeyi milyarca lira borçlandıran kişilerden neden hesap sorulmamaktadır?
  • Kent A.Ş’de çalışan işçilerin mesaisi neden ikiye bölünmüştür?
  • İşçilerin maaşlarına yüzde 25 zam yapılacağı vaadiyle zorla Hak-İş sendikasına üye yapıldığı iddiası doğru mudur? Bu vaatte bulunan kişiler kimlerdir?
  • Günden 10 saatten fazla çalışan işçiler ek mesai ücreti almakta mıdır?
  • İşçilerin güvenlik önlemi alınmadan şehirle alakası olmayan yerlerde çalıştırıldığı iddiası doğru mudur?
  • Emekçilerin kayyım yönetimindeki belediyeler tarafından haklarının bu şekilde gasp edildiği bilgisi araştırılacak mıdır? İşçilerin gasp edilen hakları iade edilecek midir?

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ