Mardin Roj

‘Kayyım belediyelerinin işlediği suçlar suçtan sayılmıyor mu?’

‘Kayyım belediyelerinin işlediği suçlar suçtan sayılmıyor mu?’
  • 10 Haziran 2021

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Sedat Peker’in açıklamalarına ve Mardin’de kayyım dönemi işlenen yolsuzluklara dair araştırma önergesi verdi. Pero Dündar, kayyım belediyelerinin işlediği suçların suçtan sayılıp, satılmadığını da sordu.

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Sedat Peker’in açıklamalarına ve Mardin’de kayyım dönemi işlenen yolsuzluklara dair araştırma önergesi verdi. Pero Dündar, kayyım belediyelerinin işlediği suçların suçtan sayılıp, satılmadığını da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

 

Pero Dündar’ın araştırma önergesi şu şekilde;

 

“Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart yerel seçimlerinde üçü büyükşehir olmak üzere 65 belediye kazanmış bu belediyelerden 48’ine kayyım atanmıştır. HDP, 2016 yılında atanan ve 31 Mart seçimlerine kadar kayyım yönetiminde olan belediyelerde kayyımların yapmış oldukları yolsuzluk ve usulsüzlükleri belgeleri ile açığa çıkarmıştır. Bugün suç örgütü liderleri tarafından bir kez daha belediyelerde yapılan yolsuzluklar ve usulsüzlükler ifşa edilmiştir. Yapılan ifşalarda özellikle AKP’li belediyelerde derneklere yardım, bağış adı altında rüşvet ve usulsüzlükler yapıldığı belirtilmiştir. Bu anlamda kayyım atanan belediyeler başta olmak üzere suç örgütü liderleri tarafından ifşa edilen belediyelerde yaşanan yolsuzlukların belirlenmesi, ilgili usulsüzlüklerin sorumlularının açığa çıkarılması ve kamu yararı yönünde hangi tedbirlerin alınacağının belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.”

 

Pero Dündar olan bitene dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle de verdiği soru önergesi şu şekilde;

“31 Mart 2019 yerel seçimleri sonrasında HDP 65 belediye kazanmıştır. Belediyeleri milyonlarca borçla kayyımlardan geri alan HDP kayyımların yolsuzluk ve usulsüzlüklerini belgeleri ile açığa çıkarmıştır. Nitekim bu yolsuzluk ve usulsüzlüklerin en açık şekilde yaşandığı belediyelerden biri de Mardin Büyükşehir Belediyesidir. Kayyım Vali Mustafa Yaman ve yönetimi tarafından belediye 1 Milyar 180 Milyon TL borçlandırılmıştır.
Yapılan yolsuzluk ve usulsüzlükler Sayıştay raporunda da şu şekilde de yer almıştır: Kamu İhale Kanunu ve Belediye Kanunu göz ardı edilerek hareket edilmiştir. Sayıştay denetmenlerinin uyarılarına rağmen usulsüz işlemler sürdürülmüştür. Rüşvet ilişkileri geliştirilmiş, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, kayırmacılık, görevi kötüye kullanma gibi suçların aleni bir şekilde işlendiği bilgisi belgelerle kamuoyuna yansımıştır. Tüm bu usulsüzlükler resmi belgelere yansımış olmasına rağmen 19 Ağustos 2019 tarihinde Mardin Büyükşehir Belediyesine bir kez daha kayyım olarak atanan Mustafa Yaman 9 Haziran 2020 tarihinde Mülkiye Başmüfettişliği ’ne atanarak merkeze çekilmiştir.
Mardin Büyükşehir Belediyesinde yaşanan ve kamuoyuna yansıyan son usulsüzlük haberi ise yeni kayyım Mahmut Demirtaş döneminde yaşanmıştır. İddialara göre Mahmut Demirtaş 2,5 milyon TL’ye yaptırdığı “dikey bahçe projesinin” ismini değiştirip yeni projeymiş gibi bedelini de gizleyerek yeniden ihaleye açmıştır. Yine Mahmut Demirtaş döneminde belediyede devam eden müfettiş incelemesi kapsamında birçok üst düzey yönetici rüşvet, yolsuzluk, usulsüzlük, kayırma, ihaleye fesat karıştırma ve benzeri gerekçelerle görevden alınarak gözaltına alınmış, birçok kişi tutuklanmıştır.
Bir yandan kayyımlar eliyle yapılan usulsüzlükler devam ederken diğer yandan AKP’li belediyelerde yaşanan yolsuzluklarda suç örgütü liderleri tarafından ifşa edilmiştir. Yapılan ifşalarda; belediyelerde “alt dernek”, “alt kuruluşlara” yardım, hayır işi adı altında ihalelerin usulsüz yapıldığı, rüşvet alındığın, haksız kazanç elde edildiği iddia edilmiştir.

Bu bağlamda;

1.) Kayyım atanan belediyelerde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlükler belgeleri ile açığa çıkmasına rağmen kaç kayyım hakkında yasal ya da idari soruşturma başlatılmıştır?

2.) AKP’li belediyelerde yolsuzluk, usulsüzlük ve rüşvetlerin derneklere yardım, bağış adı altında gerçekleştirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu dernekler hangileridir? Söz konusu derneklere ilişkin soruşturma başlatılacak mıdır?

3.) AKP’li belediyeler protokol imzaladığı kaç dernek vardır? Bu derneklere son bir yılda kaç kişi bağış yapmıştır? Bağış yapan kişiler listesinde belediyeden ihale alanlar var mıdır? Var ise bu kişilerin bağış miktarı ne kadardır?

4.) AKP’li belediyelerde yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ifşalarına ilişkin yargı neden harekete geçmemektedir?

5.) AKP’li belediyelerde yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet alındığına dair ifşalar araştırılacak mıdır? İfşalarda adı geçen kişiler yargılanacak mıdır?

6.) İktidarın, Mardin Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atadığı Vali Mahmut Demirtaş hakkındaki iddialar doğru mudur? Bu iddialar araştırılacak mıdır? Yoksa Mahmut Demirtaş’ta bir önceki kayyım vali Mustafa Yaman gibi terfi mi edilecektir?

7.) Söz konusu iktidar, kayyım belediyeleri olunca yolsuzluk, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma suçları suçtan sayılmıyor mu?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ