Kayyım 2 milyona yaptığı otogarı 20 milyona yeniden yapacak

Kayyım 2 milyona yaptığı otogarı 20 milyona yeniden yapacak
  • 19 Ekim 2022 18:10

Diyarbakır’da kayyım tarafından 2 milyon harcanan ve kullanılmayan Kulp İlçe Otogarı, zemininde oluşan göçükler nedeniyle yıktırılıp yeniden ihale edildi. KDV ile birlikte otogarın ihale maliyeti 20 milyon 600 lira bulması bekleniyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımı tarafından Kulp ilçesinde 1 milyon 950 bin TL’yle inşa edilen ilçe otogarı, zemin etüdünün doğru yapılmaması nedeniyle göçme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Otogar, teslim tarihin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bir türlü faaliyete sokulmadı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre otogarın faaliyete sokulmamasına, yapım aşamasında zemin etüdünün doğru yapılmaması ve sık sık göçüklerin meydana gelmesinin neden olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, zemindeki göçükler ve toprak kaymaları nedeniyle faaliyete sokulmayan otogarı, Silvan ilçesine taşıma kararı aldı. Otogarın Silvan’a taşınması için “Kulp ilçe terminal binasının demonte edilerek Silvan ilçesine taşınması ve montajının yapılması yapım işi” adıyla ihale yapacak.

Yapım süresi 180 iş günü olarak belirlenen otogarın taşınması için yapılacak ihalenin bedeli ise açıklanmadı. İki defa yapılan ihaleye firmalar katılmadı. 6 ay sonra bir kez daha devreye giren Büyükşehir Belediyesi, Ekim 2022 tarihinde ilçe otogarını sökmeye başladı. Ancak, yapılacak iş hakkında belediye kamuoyu ile bilgi paylaşmadı.

Taşınacak otogarın yerine yeniden yapılacak otogar için Büyükşehir Belediyesi, 15 Eylül 2022’de sökülen otogarın yerine aynı alanda yeni ilçe otogarının yapım işi için ihale yaptı. İhalenin bedeli 21 milyon 573 bin lira 18 kuruş olarak belirlendi. 5 istekli firmanın katıldığı ihaleyi, 17 milyon 485 bin lirayla en düşük fiyatı veren Zeki Tapancı İntegral Makine İnşaat Tarım Petrol ve Mühendislik Hizmetleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi kazandı. Belediyenin üstleneceği yüzde 18 Katma Değer Vergisi’yle (KDV) birlikte; bu ihale bedeli 20 milyon 600 TL’ye yükselecek.

Yeni ihale ile birlikte Kulp’ta yapılacak olan otogar kamuya toplam maliyeti ise 22 milyon 550 bin TL olacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ