Mardin Roj

Kayıp yakınları Midyat’ta gözaltında kaybedilen Aydoğan’ı sordu

Kayıp yakınları Midyat’ta gözaltında kaybedilen Aydoğan’ı sordu
  • 6 Haziran 2020 17:47 | Son Güncellenme: 6 Haziran 2020 17:48

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, eylemlerinin 591’inci haftasında 25 yıl önce askerler tarafından evinden alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınmayan Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle sürdükleri eylemin 591’inci haftası için derneğin sosyal medya hesabında video paylaştı. Videoda İHD Şube yöneticisi Avukat Hasan Yalçın, Aralık 1994’te Midyat İlçe Karakolundaki askerler tarafından gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordu.

15 GÜN İŞKENCE

Yalçın, 25 yıl önce yaşananlara dair şu bilgileri paylaştı: “Midyat İlçe Jandarma Karakolu’nda görevli asker ve korucular, Kasım ayında sabah saat 05.00 sıralarında Nihat Aydoğan’ın evine baskın düzenledi. Kapı hızlı hızlı vurulunca Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan komşularının kapıyı çaldığını sanarak kapıyı açtı. Aralarında aileyi sürekli tehdit eden Serdêfe Köyü’nden Sarhoş Kemal diye bilinen korucu başının da bulunduğu 20-30 kişilik asker ve korucular eve girip Nihat Aydoğan’ı yataktan çıkarıp çocuklarının önünde darp ederek evden çıkardılar. Nihat Aydoğan’ın gözlerini ve ellerini bağlayıp, diz çöktürdüler. Askerlerin bu şiddeti karşısında Aydoğan’ın 12 yaşındaki kızının dili tutuldu. Asker ve korucular evin etrafını sarmışlardı. Evden alınan Nihat Aydoğan, önce Midyat İlçe Jandarma Karakoluna, oradan da Mardin Merkez Komutanlığı’na sevk edilir. Nihat Aydoğan, 15 gün Mardin Merkez Jandarma Komutanlığı’nda her türlü işkence ve insanlık dışı muameleye tabi tutulur.”

25 YILDIR KAYIP

Ailenin tüm arayışlarının sonuçsuz kaldığını aktaran Yalçın, “15 gün sonra Jandarmalar Nihat’a köy muhtarını arattırıp, ‘Beni bıraktılar, eve geleceğim’ dedirtirler. Ancak bu telefondan sonra kendisinden bir daha haber alınamaz. Eşinden haber alamayan Halime Aydoğan, Mardin Jandarma Merkez Komutanlığı’na gidip eşini sorunca, Jandarma ‘Biz senin eşini serbest bıraktık, dağa çıkmıştır, onu git dağda ara’ der. Halime Aydoğan, son çare olarak eşinin akıbetini ortaya çıkartmak için Midyat Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak başvuruda bulunur, fakat savcılıktan da bir sonuç elde edemez. Nihat Aydoğan, gözaltında kaybedildiğinde 32 yaşındaydı. Kaybedilmesinin üzerinden 25 yıl geçiyor ve hala kendisinden bir haber alınabilmiş değil. Bölgede çıkan toplu mezarlardan sonra Aydoğan’ın eşi İHD İstanbul Şubesine başvuruda bulunarak eşinin akıbetinin ortaya çıkması için girişimlerde bulunmasını ister” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ