Mardin Roj

Katledilen Süryanilerin failleri soruldu

Katledilen Süryanilerin failleri soruldu
  • 13 Ocak 2022

Mardin’de 1993 yılında öldürülen ancak failleri korunan 3 Süryani’nin failleri Adalet Bakanlığına soruldu. 

 

Mardin’de 1993 yılında katledilen ve failleri gizlenen 3 Süryani yurttaşın faillerinin ortaya çıkarılmasını isteyen Bağımsız Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Tuma Çelik’in soru önergesi şu şekilde;

 

“Nusaybin Üçköy(Arkah) muhtarı ve minibüs şoförü olan Aydın Aydın ile minibüste bulunan, Midyat Yemişli(Anhel) Köyü Muhtarı İsa Koç ve Midyat Yemişli nüfusuna kayıtlı Almanya’da yaşayan Aziz Kalaycı ve Yusuf Özbakır 13 Ocak 1993 tarihinde, Midyat’tan Yemişli’ye giderken minibüse yapılan silahlı saldırı sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir. Minibüste bulunan diğer 3 kişi da ağır yaralanmıştır.

1990’lı yıllar boyunca bölgede bu çerçevede birçok infaz olayları yaşanmıştır. Ancak bu olaylara dair herhangi bir kovuşturma, soruşturma açılıp açılmadığı bilinmemektedir. Bu tür soruşturmalar yaşam hakkının korunması, can ve mal güvenliği açısından oldukça önemlidir. Devletlerin yurttaşların yaşam hakkını güvence altına alması bu tür olaylarda gösterdiği tavra göre ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu ve benzeri olaylara ilişkin bilgilerin açıklanması elzemdir.

Bu bağlamda,

1- Aydın Aydın ve diğer kişilerin hayatını kaybetmesiyle ilgili devam eden bir yargı süreci var mıdır?
2- Eğer yargı süreci tamamlanmışsa ceza alan kimse olmuş mudur?
3- Olayın ardından ailelere herhangi bir tazminat ödenmiş midir?
4- Aydın Aydın ve diğer kişilerin öldürülmesiyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde başlatılmış bir süreç var mıdır?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ