Mardin Roj

Katledilen Êzîdî kadının cenazesi Şengal’e götürülecek

Katledilen Êzîdî kadının cenazesi Şengal’e götürülecek
  • 11 Ağustos 2021
Midyat’ta Serkan Ö. tarafından katledilen Êzîdî Baran Hasan Rasho’nun cenazesi, ailesi tarafından alınarak Şengal’de defnedilecek. 
Mardin Midyat’a bağlı Ebşî Mahallesi’nde 7 Ağustos’ta Serkan Ö. tarafından katledilen Êzidî Baran Hasan Rasho’nun cenazesi, Mardin Devlet Hastanesi morgunda bekletiliyor. Rasho’nun katledilmesiyle ilgili Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Irak Konsolosluğu ile yaptığı görüşme sonucunda Rasho’nun ailesine ulaşıldı. Rasho’nun ailesinin önümüzdeki günlerde Mardin’e gelerek cenazeyi alacağı ve cenazenin Şengal’de defnedileceği öğrenildi.
Öte yandan Rasho’nun koruma altına alınan çocuğunun da ailesi tarafından teslim alınacağı belirtildi.
Konuya dair Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatlarından Dilan Koç, Rasho’nun ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmayı takip edeceklerini ve failin en ağız cezayı alması için hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
OLAY HAKKINDA 
2014’te DAİŞ saldırısından kaçarak ailesiyle birlikte önce Diyarbakır’da bir mülteci kampına yerleşen aile, bir süre sonra Midyat’taki mülteci kampına gönderildi. Midyat’taki mülteci kampının kapatılmasının ardından Rasho’nun ailesi Avrupa’ya göç etmek zorunda kaldı. Rasho ise Midyat’ta kalarak, eşinden boşandıktan sonra çocuğuyla birlikte yaşamaya başladı. Midyat Ebşi’de yaşanan olayın ardından Rasho’nun faili Serkan Ö., kaçmaya çalışırken ilçe merkezine girerken yakalandı. Jandarma ifadesinde cinayeti itiraf ederek, kadına dönük suçlamalarda bulunan fail, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Rasho’nun yapılan otopsi işlemlerinde biri sıyrık olmak üzere vücuduna 4 kurşunun isabet ettiği ortaya çıktı. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ