Mardin Roj

Katledilen Dedeoğulları MA’ya konuşmuştu: Kürde adalet yok

Katledilen Dedeoğulları MA’ya konuşmuştu: Kürde adalet yok
  • 30 Temmuz 2021
Irkçı saldırıda katledilen Barış Dedeoğulları, “Saldırılar devam ediyor. Hukuktan ümidimizi kestik, Kürde adalet yok” diyerek isyan etmişti.
Konya’nın Meram ilçesinin Hasanköy Mahallesi’nde Karslı Kürt aileye yönelik silahlı saldırıda, Yaşar, Barış, Serpil, Serap, İpek, Metin ve Sibel Dedeoğulları katledildi. Saldırganlar, katliamın ardından evi ateşe vererek, olay yerinden kaçtı.
Dedeoğulları ailesi, 12 Mayıs’ta aynı mahallede yaşayan 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğramıştı. 4’ü kadın 7 kişilik Karslı Dedeoğulları ailesi, “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” ifadeleriyle bıçak, taş ve sopalarla saldırıya uğramıştı. Saldırıya ilişkin tutuklanan 5 kişi ise “Delil yetersizliği” gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.
Saldırının ardından 10 Temmuz’da Mezopotamya Ajansı’na (MA) ulaşan ve yaşadıklarını anlatan Barış Dedeoğulları da, bugün katledildi. Barış Dedeoğulları, ailesinin Mayıs ayında saldırıya uğradıktan sonra, tehditlerin devam ettiğini belirtmiş ve saldırganların kendilerine “Biz burada Kürtleri istemiyoruz” şeklindeki tehditlerine maruz kaldıklarını söylemişti. 10 Temmuz’da MA’nın geçtiği “Konya’da Kürt aileye saldırı: Biz ülkücüyüz sizi burada yaşatmayacağız” başlıklı haberde Dedeoğullları, “Olayın gerçekleştiği gün olay yerine gelen polisler adeta bizi suçladı” ifadelerini kullanmıştı.
ADALET NEREDE?
12 Temmuz’da “Irkçı saldırganlara hem tahliye hem koruma” başlıklı haberimizde ise Dedeoğlulları, “Her gün araçlarla evimizin önüne geliyorlar ve durup cinsiyetçi küfürler ediyorlar. Fiziksel saldırı olmasa da sözlü olarak taciz ve saldırılar devam ediyor. Bizim evimiz basıldı, saldırıya uğradık, tehdit edildik. Fakat saldırganlar kendilerine ‘koruma kararı’ çıkarttılar. Gelip rahatça evimizin önünde küfür edip çıkıp gidiyorlar” demişti.
Dedeoğulları, saldırganların tahliye edilmesine şu sözlerle isyan etmişti: “Biz artık emniyetten de hukuktan da ümidimizi kestik. Adaletin Kürtlere işlemediğini artık çok daha iyi biliyorum. Kürtlere adalet yok. Ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Benim kız kardeşimin kolu kırıldı, ömrünün sonuna kadar elini kullanamayacak. Adalet nerede? Herkese adalet var da Kürde yok mu?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ