Mardin Roj

Karantinaya alınan Kürt işçilerin köyünde test yok: Hapsedildik

Karantinaya alınan Kürt işçilerin köyünde test yok: Hapsedildik
  • 10 Eylül 2020 11:30 | Son Güncellenme: 10 Eylül 2020 11:32

Sakarya’da uğradıkları saldırı sonrası köylerine dönen ve 4 gün önce Kürdistani İttifak heyetinin yapacağı ziyaret öncesi korona gerekçesiyle karantinaya alınan Kürt işçilere test yapılmadığı ortaya çıktı. Köylüler, yaşananların Sakarya’daki saldırının devamı olduğunu söyledi.

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğradıktan sonra memleketleri Mardin’in Mazıdağı ilçesine dönen Kürt işçilerin yaşadığı Kelekê (Yücebağ) köyü ve Derê (Der) ile Emê Rêşan (Karasu) mezraları 7 Eylül tarihinde Mazıdağı Kaymakamlığı İlçe Hıfzısıhha Kurulu tarafından karantina altına alınmıştı. Kürdistani İttifak bileşenlerinin yapacağı ziyaret öncesi alınan karar kapsamında “Mevsimsel tarım işçilerinin sirkülasyonunun yoğun olduğu, bu işçilerin karantina kurallarına uymadan yerleşim yerlerine geldikleri anlaşıldığından toplum sağlığı Covid-19 sağlık taramalarının yapılmasına 06.09.2020 saat 20.00’dan itibaren 7 gün süreyle karantina altına alınmasına” denilmişti.

Kararın ardından Kürdistani İttifak heyetinin gerçekleştirmek istediği ziyaret öncesi, köy yüzlerce jandarma ve zırhlı araç ile abluka altına alınırken, heyetin girişine izin verilmemişti. Gerekçe olarak jandarma amirleri heyete köyde sağlık taraması ve test uygulamasının yapılacağını söylese de bugüne kadar köyde test uygulamasının yapılmadığı ortaya çıktı.

‘TEST YAPILMADI’

Kürt işçilerden Karasu mezrasında yaşayan Mehdin Demir, köyde herhangi bir test uygulamasının yapılmadığını belirtirken, bugüne kadar köye sadece 9 Eylül’de Mazıdağı Kaymakamlığı tarafından içinde makarna ve salçanın olduğu erzak paketlerinin gönderildiğini söyledi. Onun dışında giriş çıkışların yasak olması nedeniyle şehir merkezindeki işlerini yapamadıklarını belirten Demir, köye sadece bir ilaçlama aracının geldiğini belirtti. Hiçbir köylüye test yapılmadığını belirten Demir, “İlaçlama aracı da göz boyama amacıyla öyle geldi. Ama kesinlikle kimseye test yapılmadı. İl Sağlık Müdürlüğünü de aradım dedi ‘yapılacak’ ama hala yapılmadı” ifadelerini kullandı.

‘SALDIRININ DEVAMIDIR’

Kendilerinin şu an hapis durumda olduklarını ve yapabilecekleri bir şey olmadığını dile getiren Demir, saldırganların serbest bırakıldığını ancak kendilerinin hapsedildiğini belirterek, “Bu oradaki saldırının bir devamıdır. ‘Ya susacaksınız ya da bunu kabul edeceksiniz’ diyorlar. Birebir budur. Çocuklarımız halen psikolojik olarak çökük durumdalar. Bir travma yaşamışlar sonuçta” ifadelerini kullandı.

‘BAHANE YAPTILAR’

Köylülerden İbrahim Demir de, köylerinin karantinaya alınmasının sadece kendilerine destek verecek olanların engellenmesi için bir bahane olduğunu belirterek, “Baktılar köylü konuşuyor her şeyi anlatıyor. O nedenle bahane yaptılar” dedi. Köylerinin karantinaya alınmasının ardından bir sağlık heyetinin geldiğini ancak heyetin köyde koronavirüsle ilgili olmadığını fark ettiğini belirten Demir, “Benim avluma 8 kadar sağlıkçı geldi. Korona olan var mı diye sordular olmadığını söyledik. Biz dedik ev ev gezin kim korona ise, ambulansa bindirin götürün. Onlar da karantinanın bahane olduğunu anladılar. Ne test yaptılar ne başka bir şey. Kan tahlili de yapmadılar, geri döndüler” dedi. Şu ana kadar sadece köye erzak gönderildiğini belirten Demir, “Onu da muhtara bıraktılar dağıtsın diye. İnsanlar yanımıza geliyordu moralimiz yerindeydi. Bunu engellemek istediler” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ