Karantinadaki Mardinli tutuklu darp edildi

Karantinadaki Mardinli tutuklu darp edildi
  • 22 Ekim 2020 13:04 | Son Güncellenme: 22 Ekim 2020 13:05

Şakran 3 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hastane dönüşü karantinaya alınan tutuklu Ali Özmen, 10 gardiyan tarafından darp edildi.

İzmir Aliağa Şakran 3 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 25 yıllık tutuklu Ali Özmen, 7 Ekim’DE karantinada tutulduğu sırada kendisini havalandırmaya çıkmaya zorlayan gardiyanlar tarafından darp edildi. 7 Ekim’de diş tedavisi için hastaneye sevki yapılan Özmen, geri getirildiğinde koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında cezaevinde karantina koğuşuna alındı. Doktor kararıyla 14 gün karantinada kalacağı belirtilen Özmen, olaydan önce yakınlarıyla telefonda görüşerek, durumunu aktardı. Telefon görüşmesinden kısa bir süre sonra koğuşa giden gardiyanlar Özmen’den havalandırmaya çıkmasını istedi. Ancak kendisinin karantinada olduğunu belirten Özmen, havalandırmaya çıkmasının riskli olduğunu, doktor kararıyla karantinada kalmasının uygun görüldüğünü aktardı. Gardiyanların zorlaması üzerine havalandırmaya çıkan diğer tutuklular için risk olabileceğini ifade eden Özmen, karantinaya çıkmayı reddince zorla havalandırmaya çıkarılmak istendi. Gardiyanların kendisini zorla çıkarmak istemesine direnen Özmen, koğuşta toplanan yaklaşık 10 gardiyan tarafından feci şekilde darp edildi.

ŞİKAYETÇİ OLDU

Yaşadıklarını telefon aracılığıyla yakınlarına aktaran Özmen, olayın ardından vücudunun çeşitli yerlerinde darp izlerinin olduğunu ve rapor alarak gardiyanlar hakkında şikayetçi olduğunu aktardı. Gardiyanların da kendisi hakkında şikayetçi olduğunu aktaran Özmen, olayın koğuşu gören kameraların önünde olduğunu belirterek, olayın kamuoyuna duyurulmasını istedi.

CEZAEVİ BAŞKA TUTUKLU HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Özmen’in yakını Rojin Özmen, yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) aktararak, tutukluların seslerinin duyulmasını istediklerini söyledi. Ali Özmen’in diş hastalığının yanı sıra fıtık hastası olduğunu belirten Özmen, konuya dair 19 Ekim’de avukat aracılığıyla cezaeviyle görüştüklerini ancak cezaevinin kendilerine başka bir tutuklu hakkında bilgi vererek, diyaliz hastası olduğu, baskının da olmadığı savunmasında bulunduğunu söyledi.

Konuya dair cezaevi müdürlüğü ile görüşen HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’ye darp olayının olmadığı ve Ali Özmen’in diyaliz hastası olduğu için haftanın 3 günü diyaliz tedavisi görmek için hastaneye götürüldüğü aktarıldı. Ancak ailesi, Özmen’in diyaliz hastası olmadığını başka bir tutuklu ile ilgili bilgi verildiğini aktararak, olayın gizlenmek istendiğini söyledi.

Telefon ile ulaştığımız cezaevi baş memurluğu ise, kendilerinin bilgi verme yetkisinin olmadığını, bilgi alabilmek için savcılıkla görüşme yapılması gerektiğini söyledi. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ