Mardin Roj

Karakol komutanı ve korucuların kaçak sigara tezgahı Soylu’ya soruldu

Karakol komutanı ve korucuların kaçak sigara tezgahı Soylu’ya soruldu
  • 28 Temmuz 2021

Oğuz Köyü Karakol Komutanı Nihat D.’nin korucular ile birlikte el koyduğu kaçak sigaraları satması İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu. 

 

 

Oğuz Köyü Karakol Komutanı Nihat D.’nin korucular ile birlikte el koyduğu kaçak sigaraları satması İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soruldu. HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Meclise verdiği soru önergesi ile Soylu’ya, karakol komutanı ve korucuların tezgahından haberi olup olmadığının cevabını vermesini istedi.

 

 

Ebru Günay’ın soru önergesi şu şekilde;

 

 

“Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan Oğuz (Dara) Jandarma Karakolu eski Komutanı Astsubay Nihat D., bazı korucularla birlikte arama noktasında el koydukları “kaçak” sigaraları satmış ve bu sebeple görevden alınmıştır. Olay, taşıdığı sigaralara el konulan bir yolcu otobüsü şoförünün 2019 yılında durumu savcılığa bildirerek, soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sormasıyla ortaya çıkmıştır. Otobüs şoförünün verdiği ifade üzerine olaya ilişkin soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma sonrası Karakol Komutanı Nihat D.’nin, en geç 2017 yılına kadar imha edilmesi gereken sigaraların bir kısmını imha ettiği ve geriye kalanları ise korucularla birlikte sattığı tespit edilmiştir.

Hazırlanan iddianameye göre; İpekyolu Tilkitepe mevkiinde kurulan kontrol noktasında 2015-2017 yılları arasında kamyon ve şehirlerarası otobüslerde yakalanan binlerce karton sigaraya el konulmuş, bu sigaralar Nihat D.’nin talimatıyla olay yerinde sayılmamış ve karakola götürüldükten sayım yapılmıştır. Sayım tutanağına eksik yansıtılan sigaralar, karakol bahçesinde bulunan depoya konulmuş, belirli bir miktarı ise poşetler içinde Karakol Komutanı Nihat D.’nin odasında tutulmuştur. Söz konusu sigaralar, korucu Memduh K. aracılığıyla karakol komutanının odasının penceresine yanaştırılan bir araca yüklenerek, piyasaya sürülmüştür.

 

İddianamenin kabul edilmesinin ardından Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde sanıkların yargılanmasına başlanmıştır. Halen devam eden yargılamada, Jandarma Genel Komutanlığı da görevden alınan Nihat D. hakkında disiplin soruşturması başlatmıştır. Ancak disiplin soruşturması devam ederken, Nihat D. görevine iade edilmiş ve hakkında disiplin cezasına da gerek görülmedi.

1. Ele geçirilen ve imha edilmesi gereken sigaraların karakol komutanı tarafından satışa sunulması bilginiz dahilinde midir?

 

2. 2015-2017 yılları arasında yakalanıp el konulan binlerce karton sigaranın sayımının, karakol komutanı Nihat D.’nin talimatıyla olay yerinde değil karakola götürüldükten sonra yapılması bilginiz dahilinde midir?

 

3. Ele geçirdiği sigaları satışa sunan karakol komutanı hangi gerekçe ile göreve iade edilmiştir? Hakkında disiplin cezasına dahi gerek görülmemesinin sebebi nedir?

 

4. Karakol komutanlarının ve emniyet mensuplarının suça karışmalarının artması üzerine tüm teşkilatlarda gerekli soruşturmaları yapacak mısınız?”

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ