Mardin Roj

Kar yeniden başladı, yollar kapandı, hayvanlar ölümle karşı karşıya

Kar yeniden başladı, yollar kapandı, hayvanlar ölümle karşı karşıya
  • 24 Ocak 2022
Etkili olan kar yağışı nedeniyle Siverek’te 630 kırsal mahalleye ulaşım sağlanamazken, Gürakar Mezrası’nda ahırlarda oluşabilecek çökme tehlikesine karşı 2 bin koyun ölmek üzere. 
Urfa kent merkezi ve ilçelerinde etkili olan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Siverek ilçesine bağlı 630 kırsal mahallenin yolu kardan dolayı kapandı. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu ilçede, Urfa’dan Diyarbakır’a ulaşımın sağlandığı kara yolu da trafiğe kapandı.
2 BİN HAYVAN ÖLME RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA
Siverek ilçesine bağlı kırsal Bilbek Mahallesi Gürakar Mezrası’nda yurttaşların 2 bini küçükbaş, çok sayıda da büyükbaş hayvanlar ölmek üzere. Kar yağışının sürdüğü mezrada hayvanların tutulduğu ahırlar, üzerine kar birikmesinden dolayı çökme tehlikesiyle karşı karşıya. Halkın yaşadığı mağduriyete rağmen AKP’li belediyeler sanal medya hesaplarından reklam yaparken, hayvanlarını kurtarabilmek için muhatap bulamayan hayvan sahipleri ise duruma tepkili.
YETKİLİLER DÖNÜŞ YAPMIYOR 
Kendisi Siverek’te kalan hayvan sahiplerinden Şeyhmus Korkut, yaklaşık 2 bin hayvanlarının telef olmayla yüz yüze kaldığını söyledi. Dün yardım için aradığı karayollarının bölgenin Siverek ve Urfa Büyükşehir Belediyesi alanı olduğu için yardım edemeyeceği yanıtını verdiğini söyleyen Korkut, aranan belediye yetkilileri ve kaymakamlığın ise herhangi bir dönüş yapmadığını belirtti. Korkut, “Mahallenin gençleri kendi imkanlarıyla karı temizlemeye çalışıyor. Elektrikler de yok. Köyümüz yaklaşık 44 kilometre ilçeden uzakta. Yetkililer bir an önce yardım etsin. Aksi halde 2 bin hayvanımız telef olacak” dedi.
Dün akşamdan beri ahırlar üzerine biriken karları gençlerin kendi imkanlarıyla dağıtmaya çalıştığını belirten Korkut, “Belediyeler telefonlara yanıt vermiyor. Bize bir çare bulsunlar. Büyükşehir Belediyesi ve Siverek Belediyesi yolumuzu açsın. Hayvanlarımız telef olmadan kurtaralım” çağrısında bulundu.

 

Urfa Valisi Abdullah Erin tarafından yapılan paylaşımda ise Siverek-Diyarbakır, Siverek-Çermik, Siverek-Kahta, Siverek-Viranşehir ve Viranşehir-Diyarbakır güzergahlarının trafiğe kapandığı belirtildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ