Mardin Roj

Kapatılan DTP’nin eski belediye başkanlarından Kalkan tahliye edildi

Kapatılan DTP’nin eski belediye başkanlarından Kalkan tahliye edildi
  • 24 Temmuz 2021
Batman Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Kalkan, kesinleşmiş cezasının sona ermesinin ardından tahliye oldu.
Kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nden (DTP) Batman Belediyesi Başkanı seçilen Hüseyin Kalkan, Los Angeles Times Gazetesi ile Roj Tv’de yaptığı açıklamada “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle aldığı cezanın bitmesinin ardından tahliye oldu. KCK ana davasında tutuklu bulunduğu esnada verilen 11 aylık cezayı bitiren Kalkan, tutuklu bulunduğu cezaevinden serbest kaldı.
NE OLMUŞTU? 
Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, Los Angeles Times Gazetesi ile Roj Tv’de yaptığı açıklamada Örgüt propagandasını yaptığı gerekçesiyle kapatılan DTP’nin eski Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’a verilen 11 aylık hapis cezasını onadı.
Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesinin 14 Şubat 2008’de yapılan karar duruşmasında Kalkan ile ilgili dava dosyasına ilişkin incelemeyi tamamladı. Yargıtay’ın kararında, mahkemenin verdiği hükümde isabetsizlik görülmediği belirtilerek, oy birliğiyle onanmasına karar verildiği kaydedildi.
Mahkemenin Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesine gönderdiği dava dosyasındaki gerekçeli kararda, Kalkan’ın davaya konu sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtilerek, “Sanığın sözlerinin bir sorunun çözümünden ziyade sorunun kaynağı olan yasa dışı örgüt ve elebaşını övücü, yüceltici ve genel olarak terörü özendirici nitelikte bulunduğu, bu haliyle söylemin düşünceyi açıklama özgürlüğünün kanatları altına alınamayacağı kanaatine ulaşılmıştır” denilmişti.
Ceza onandığında Kalkan, Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen KCK davasından tutuklu bulunuyordu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ