Mardin Roj

Kadınların mor zincir eylemine polis engeli

Kadınların mor zincir eylemine polis engeli
  • 04 Mart 2021

Mardin’de 8 Mart etkinliklerine devam eden kadınların mor zincir eylemleri polis tarafından engellendi.

 

Tevgera Jinen Azad (TJA), 8 Mart eylemleri kapsamında Mardin Kızıltepe’de bulunan Sakine Cansız parkı’nda mor zincir oluşturup katledilen kadınların fotoğraflarını açmak istedi.  Eylem öncesi parkın çevresini ablukaya alan polis eyleme izin vermeyerek kadınları parktan çıkardı. Kadınlarla tartışan polis amiri “Burada terör propagandasına izin vermeyeceğiz” diyerek katledilen kadınların fotoğraflarına el koydu.

TJA aktivisti Gülizar İpek eylemin engellenmesine tepki göstererek, “8 Mart bütün dünyada anılan bir gün. Biz bugün 8 Mart eylemleri kapsamında katledilen kadınları anmak için bir araya geldik. Ancak onlar bizim çalışmalarımızı terör çalışması olarak görüyor. Kadın katliamlarını kınamak ne zamandan beri terör propagandası oldu.  Küçük bir eylemimize dahi yüzlerce polis geliyor. Açıklama yapmak, eylem yapmak bizim en doğal hakkımız. Ancak bugün yasaklardan söz ediliyor” dedi.

Öte yandan Mazıdağı, Midyat ve Savur ilçelerinde de çalışmalar yürütüldü. Mazidağı’nın Barman köyünde kadınlarla bir araya gelen TJA’lılara Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ebru Günay da katıldı. Kadınlara karanfil ve broşür dağıtılırken, “Jin, jiyan, azadî” sloganları eşliğinde halaylar çekildi.

Midyat’ta ise tekstil çalışanı kadınlar ziyaret edildi. Tekstil ziyaretinin ardından Süryani Kadınlar Derneği’ne geçen TJA’lılar, burada kadınların mücadelesi ve kadın katliamlarına ilişkin tartışmalar yürüttü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ