Kadınlardan Musa Orhan tepkisi

Kadınlardan Musa Orhan tepkisi
  • 20 Ağustos 2020 16:09 | Son Güncellenme: 20 Ağustos 2020 16:10

TJA ve HDP Kadın Meclisi üyeleri, Batman’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz ederek ölümüne sebep olduğu İpek Er’e ilişkin Mardin’de açıklama yaptı.

TJA ve HDP Kadın Meclisi üyeleri, Batman’da uzman çavuş Musa Orhan’ın tecavüz ederek ölümüne sebep olduğu İpek Er’e ilişkin Mardin’de açıklama yaptı. Mardin ilçelerinde ve merkezde yapılan açıklama şu şekilde;

Erkek egemen sistemin kadın düşmanı politikalarının yarattığı ekonomik ve siyasi kriz kadınların kadınların canına mal olmaya devam etmektedir.

Uzman çavuş olan Musa Orhan tarafından tecavüze uğradıktan sonra intihara sürüklenen ve çocuk yaşta olan İpek Er 2 gün önce 33 gün süren yaşam mücadelesini kaybederek hayatını kaybetmiştir.
Bilindiği üzere , Siirtte yaşadığı tecavüz olayını ailesine anlattıktan sonra 7 Temmuz tarihinde ailesi tarafından C.Başsavcılığına şikayette bulunulmuş ve şüpheli hakkında nitelikli cinsel istismar suçundan soruşturma başlatılmıştır. İfadesi alınan şahıs yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla salıverilmiştir. Suçun ağırlığı ve ipek Erin arkasında bıraktığı ve detaylı açıklama içerir intihar mektubuna rağmen soruşturma makamı özellikle kadınların ve diğer muhalefet kesimlerinin soruşturma ve yargılamalarında her zaman sıklıkla başvurduğu tutuklama kararını vermekten imtina etmiştir. Soruşturma makamı kadına yönelik şiddet,taciz ve tecavüz vakalarında sergilediği cezasızlık tutumunu burada da göstermekten çekinmemiştir. Olayın kamuoyunda duyulması neticesinde oluşan toplumsal sahiplenme ve kadınların hep birlikte kenetlenerek çıkardığı yüksek isyan sesleri neticesinde dün itibariyle şahıs hakkında tutuklama kararı verilmiştir.
Kadınlar iktidarın kadın aleyhinde sergilediği ulusal ve uluslarası yasal düzenlemelere,insan haklarına aykırı cinsiyetçi tutum ve politikalarının , yargıdaki cezasızlık tutumu sebebiyle gerek özel alanda ve gerekse de kamusal alanda her türlü şiddet türüne ve özellikle şiddetin ağır hali olan ,öldürülmeye ,tacize,tecavüze uğramaya devam etmektedir.Son dönemde yoğunlukla yaşanan kadın intiharları incelendiğinde çoğunlukla arkasında kadına yönelik şiddet bulunmaktadır. Dolayısıyla aslında her kadın intiharının bir cinayet olduğunu biliyoruz.

Biz kadınlar şiddetin sömürünün ayrımcılığın her türlü biçimini ortadan kaldırmaya yönelik mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu mücadele ve inançla kadınlar için özgür bir yaşamı inşa edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bize ölümü reva görenlere,tecavüzde rıza arayanlara,kadın katliamlarını,nefret cinayetlerini tacizi,tecavüzü ve kadına yönelik şiddetin devam etmesini sağlamak için şiddete sıfır tolerans iradesiyle hazırlanan İstanbul sözleşmesinden çıkmak isteyen ,eş başkanlığı suç sayan,şiddet faillerine etkin bir soruşturma yapmayarak cesaretlendiren erkek egemen zihniyet ve düzene karşı hergün büyüyen isyanımızla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu itibarla bir cins kırımına dönüşen kadın katliamlarına karşı bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok diyerek her yerde örgütleneceğiz ve şiddete uğrayan tüm kadınlarların yanında saf tuttuğumuz gibi İpek Er’in de SİİRT 1.Ağır Ceza Mahkesinde görülecek davasının takipçisi olacağız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ