Mardin Roj

Kadınlardan gözaltılara tepki: Susturamazsınız

Kadınlardan gözaltılara tepki: Susturamazsınız
  • 06 Nisan 2021
Rosa Kadın Derneği ve üyelerine dönük operasyona Mardin’den tepki gösteren TJA, “Kadınları gözaltı ve baskılarla susturamayacaksınız” dedi. 
Rosa Kadın Derneği’ne dönük gerçekleştirilen operasyonda 22 kadının gözaltına alınmasına Tevgera Jinên Azad (TJA) üyeleri Mardin’den tepki gösterdi. HDP Mardin il binası önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Kadınlar sloganlar eşliğinde tepkilerini dile getirirken, TJA adına açıklamayı Eylem Amak yaptı.
TJA aktivistleri, HDP Mardin İl Örgütü binasında yaptıkları açıklamayla, kadınların gözaltına alınmasına tepki gösterdi. TJA aktivisti Eylem Amak, iktidarın kadınlara savaş açtığını belirterek, “Her gün en az 3 kadın erkekler tarafından katledilirken, bu şiddeti önlemek yerine, kadınlar ve kadın kazanımları hedef alınmıştır” dedi. Kadın düşmanı politikalara her gün bir yenisinin eklendiğinin altını çizen Amak, kadınların iktidarın korkulu rüyası olduğunu söyledi. Amak, şunları söyledi: “Kadına yönelik şiddetle mücadele yürüten kadın aktivistleri, siyasetçileri gözaltına alıp tutuklayarak kadın mücadelesini sindirmeyi amaçlamışlardır. Bugün Kürt illerinde genç kadınlar kolluk eliyle şiddete, tacize, istismara uğrayarak intihara sürüklenmektedir. Bu suçu işleyenlere ise çoğu zaman cezai bir yaptırım dahi uygulanmamaktadır.”
‘SUSTURAMAYACAKSINIZ’
Kürt kadınlarının hedef haline getirilerek çalışmalarının kriminalize edildiğini ifade eden Amak, “Gözaltına alınması gerekenler kadınlar değil, kadına yönelik şiddet uygulayanlardır. Kadın düşmanlığı politikalarınızdan derhal vazgeçin. Biz kadınları baskı ve gözaltılar ile susturamayacaksınız” ifadelerini kullandı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ