Kadınlar şüpheli ölümlere karşı sokağa çıkacak

Kadınlar şüpheli ölümlere karşı sokağa çıkacak
  • 13 Haziran 2020 17:56

Son iki haftada 4 kadının şüpheli şekilde yaşamını yitirdiği Mardin’de kadınlar alanlara çıkmaya hazırlanıyor. Mardin Şahmaran Kadın Platformu Üyesi Kadınlar, var olan şiddetin sistemin politikalarından ayrı tutulamayacağını ifade ederek yaşanan ölümlerin takipçisi olacaklarını vurguladı.

Kadına yönelik şiddet bilançosu her ay daha da ağırlaşırken şüpheli kadın ölümleri de artmaya devam ediyor. Son iki hafta içerisinde dört kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiği Mardin’de ise bu ölümler sadece kadınlar ile sınırlı kalmıyor. Şüpheli şekilde yaşamını yitiren kadınların arkalarında bıraktığı hikayelerinde şiddete maruz bırakıldıkları ya da zorla evlendirildikleri gerçeği ortaya çıkarken Mardin Şahmaran Kadın Platformu sürece dur demek için hazırlık yapmaya başladı.

‘Erkek şiddeti virüsten daha hızlı yayılıyor’

Platform Üyesi Gülizar İpek, son dönemde kadına şiddet konusunda ciddi bir artışın olduğuna dikkat çekti. Bu şiddetle bağlantılı olarak da şüpheli kadın ölümlerinin arttığını söyleyen Gülizar, ” Bunların en büyük sebeplerinden biri sistemin kadına yönelimidir. Son dönemlerde kadın dernekleri ve kadın aktivistlerine yönelik saldırılar da apaçık ortadadır. Sistemin politikası kadını yok sayan hiçleştiren politikalardır. Bu da ev içine ve ailelere çok ciddi bir şekilde yansımaktadır. Virüsle birlikte erkek şiddeti de daha fazla yayılıyor. Son bir hafta içerisinde üç kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. İnsanlar buna intihar diyor ama bunların intihar olmadığını bizler çok iyi biliyoruz. Kadını sömüren ve hiçleştiren bir düzenin içerisindeyiz” diye belirtti.

‘Kadınlar olarak mahallelerde olacağız’

Platform olarak kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine dönük çalışmalarına hız katacaklarını ifade eden Gülizar, çalışmalarına şiddet haritası oluşturarak başlayacaklarını belirtti. Gülizar, ” Son dönemde kadın derneklerine yönelik saldırılar o kadar çok arttı ki aslında amaç burada kadını tamamen sokak ve mahallelerden çekmek. Sistem de şiddet olgusunun artmasını istiyor. Kadına yönelik şiddetin artmasını istiyor. Buna yönelik biz platform olarak bir şiddet haritası oluşturmayı düşünüyoruz. Bunu da basına deklare edeceğiz. Kadınlarla bir araya gelip mahallelerde çalışacağız. Son dönemde cinsel istismar yasasının da gelme ihtimali var bununla da ilgili eylem ve etkinliklerimiz olacak. Sistemin kadını hiçselleştirmesini asla kabul etmeyeceğiz. Bu yönde bütün kadınları örgütleyerek sistemin bu köleleştirme düzenine karşı mücadele edeceğiz” diye konuştu.

‘Kadın hakları korunmuyor’

Platform Üyesi Eylem Amak ise kentte yaşanan kadın ölümlerinin farkında olduklarını ve yapacakları çalışmalar ile en ücra yerde bulunan kadınlara ulaşmayı hedeflediklerini ifade etti. Yaşanan şüpheli ölümlerin bir an önce son bulması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Eylem, ” Bu ölümlerin neden yaşandığını biz iyi biliyoruz. Son süreçte artan kadın cinayetleri ve şiddetin nedenleri de apaçık ortadadır. Kadınlar sorun yaşıyor ve o sorunları çözecek bir merciye ulaşamıyorlar. Bu da hem şiddet hem de farklı boyutları kendisiyle birlikte getiriyor. Erkek ve devlet zihniyeti bir arada olduğu için şimdiye kadar kadınların hakları için bir çalışma yürüttüğünü görmedik. Şüpheli ölümlerde dahi şüpheli insanlar çok nadir bir şekilde gözaltına alınıyor” sözlerini kullandı.(jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ