Kadınlar Nusaybin’de Nagihan Akarsel için açıklama yaptı

Kadınlar Nusaybin’de Nagihan Akarsel için açıklama yaptı
  • 7 Ekim 2022 19:22
Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etmek amacıyla Nusaybin’de bir araya gelen kadınlar, “Bizler Nagihan gibi hakikate yürüyoruz” diye seslendi. 
Özgür Kadın Hareketi (TJA), Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji Editörü Nagihan Akarsel’in katledilmesini protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. Yapılmak istenen protesto yürüyüşünün polislerce engellenmesi üzerine kadınlar Halkların Demokratik Partisi (HDP) Nusaybin İlçe Örgütü önünde bir araya geldi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay’ın da aralarında bulunduğu kadınlar, eylemde “Jin ber bi azadîya xwe ve dimeşin” yazılı pankart açarak, “Jin, jiyan, azadî” ve “Bijî berxwedana jinan” sloganları attı.
‘ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ ENGELLENEMEZ’
HDP Sözcüsü Ebru Günay, iktidarın kadın mücadelesinden korktuğunu belirterek, “Kadınların özgürleşmesinden korkan iktidar, her kadın katillerini, kadın katliamlarını destekliyor. Faillerle yan yana, omuz omuza durarak, aslında biz kadınlara nerede durduklarını, biz kadınlara düşmanlık yaptıklarını ve kendi makbul kadınlarını yaratmaya çalıştıklarını anlatmaya çalışıyorlar. Ama biz kadınlar Nusaybin’den bir kez daha söylüyoruz; Bizler sizin belirlediğiniz sınırlarda mücadele etmeyeceğiz. Bizler özgürlük için yola çıkmış, direnen Kürt kadınlarıyız. Bizler özgürlük için yola çıkmış, mücadele etmiş dünya kadınlarıyız, İranlı kadınlarız, Rojavalı kadınlarız, Başurlu kadınlarız. Yani kadınların özgürlük taleplerinin yükseldiği her yerdeki kadınların sesiyiz, çığlığıyız ve mücadelesiyiz. Asla bizim özgürlük yürüyüşümüzü engelleyemeyeceksiniz. Çünkü bizler Nagihan arkadaşımızın yürüdüğü gibi hakikate yürüyoruz” dedi.
ERKEK DEVLET AKLI 
Jîna Amini’nin katledilmesiyle İran’da “Jin, jiyan, azadî” sloganı atan kadınların saçlarını bayraklaştırdığını söyleyen Günay, Jîna ve İranlı kadınlarının öncülük ettiği özgürlük isyanına tahammül edemeyenlerin, Süleymaniye’de hakikat için öncülük eden Nagihan Akarsel’i katlettiğini söyledi. Jîna ile Nagihan Akarsel’i katleden zihniyetin aynı olduğunu belirten Günay, Jîna ve Nagihan Akarsel’i katledenin Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesinden korkan erkek devlet aklı olduğunu ifade etti. Erkek devlet aklının kendilerinin mücadele gerekçesi olduğunu kaydeden Günay, “Nagihan’a, Jîna Aminî’ye, Gurbetelli Ersöz’e bizim sözümüzdür ki, biz özgürlük mücadelesini daha da büyüteceğiz. Biz sizin isyanınızı daha da büyüteceğiz. Bugün öfkeliyiz, bugün isyandayız ama öfkemizi ve isyanımızı bizler özgürlük için örgütlü bir güce dönüştüreceğiz. Bizler daha da büyüyeceğiz. Özgürlük mutlaka bu topraklarda kazanacak. Erkek devlet aklı mutlaka kaybedecek” diye konuştu.
Açıklama zılgıt ve sloganlarla sona erdi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ