Kadınlar Nusaybin’de 8 Mart startını verdi

Kadınlar Nusaybin’de 8 Mart startını verdi
  • 1 Mart 2021 15:29 | Son Güncellenme: 1 Mart 2021 15:30

Nusaybin’de bir araya gelen kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün startını verdi.

 

TJA, Mardin’in Nusaybin ilçesinde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında yapacakları eylemlerin startını verdi. Özgürlük Parkı’nda yapılmak istenen yürüyüşe polisin izin vermemesi üzerine açıklama Halkların Demokratik Partisi (HDP) Nusaybin İlçe Örgütü binası önünde yapıldı. Açıklamada, “Kadın kırımına karşı yaşamı tecride karşı özgürlüğü savunuyoruz” pankartı ve “TJA nayê bêdeng kirin”, “Tekoşîna azadiya jinê nayê darizandin” dövizleri açıldı. Açıklama sırasında sık sık “Jin jiyan azadi”, “Ji bo jinan adalet”, “Biji berxwedana zindanan” sloganları atıldı.
Açıklamayı okuyan Eylem, “Direnişleri ve verdikleri bedeller sonucu birçok hak elde ettiler ve bu hakları dünya kadınlarına miras olarak bıraktılar. Hep birlikte, Latin Amerika’dan Polonyaya, Hindistan’dan Kürdistan’a kadar birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne doğru yürüyoruz” dedi.
‘Erkek yargı sistemiyle yüz yüze kalıyoruz’
Kadınların evlere hapsedildiğini vurgulayan Eylem, emeklerinin sömürüldüğünü ve katledildiklerini belirtti. Eylem, basında, adliye salonlarında, cezaevlerinde yeniden ve yeniden katledildiklerine yer vererek, “Toplumda var olmamızın anlamı ortadan kaldırılmak isteniyor. Bizim özgürlüğe olan inancımızı, irademizi, düşüncelerimizi, gücümüzü  değiştirip katletmek isteyenler, geride yok edilmiş değerler bırakmak istiyor. Toplumu emeksiz ve savunmasız bırakmak istediler. taciz ve tecavüze maruz bırakılıyoruz. Öldürülüyoruz, işkencelerden geçiriliyoruz, yoksullukla yüz yüze bırakılıyoruz. Tutuklanıyoruz, ihraç ediliyoruz, yetmezmiş gibi bilimden ve toraktan yoksun bırakılıyoruz. Kadılar katledildikçe erkekler cezasız bırakılıyor. Yaşamak isteyen kadınlar öz savunmada bulunarak başkasını öldürmek zorunda kalıyor. Kadın düşmanı erkek yargı sistemiyle yüz yüze kalıyoruz” diye konuştu.
‘Geri adım atmayacağız’
Baskı gördükçe, saldırıya uğradıkça, kimliklerine, dillerine, topraklarına ve değerlerine daha çok sahip çıktıklarını ifade eden Eylem, “Kadın mücadelesini bu günlere taşıyan Saraların ve Sevelerin mücadelesini büyütüyoruz. Bu gün Kürt halkının iradesini tecrit altına alanlar, önce kadını ve toplumu tecrit altına almış oluyor. Tecrit politikasıyla kadını iradesini ve düşüncesini yok etmek istiyorlar. Bugün tecrit ne kadar cezaevlerinde yaşanıyorsa, mahkum olduğumuz evlerde de bir o kadar tecrit yaşanıyor. Yaşadığımız her alanı mücadele alanına çevireceğiz, geri adım atmayacağız” diye kaydetti.
‘İddiamızı büyütüyoruz’
Kadın katliamlarına karşı yaşamı savunarak, karanlık günlerden çıkıp tecridi kıracaklarını dile getiren Eylem, “Tecride karşı bedenlerini açlık grevine yatıran kadınlardan ilham alıp, 8 Mart’ı karşılıyoruz. Mücadelemizi büyütüyoruz. 21 yüzyılı kadın yılına çevirmek için, iddiamızı büyütüyoruz. 8 Mart’ı özgürlükle süslemek için, bütün kadınların alanlara çağırıyoruz. Kadının devrimiyle birlikte Rojava’da kurulan kadın yaşamını dünya kadınlarına armağan ettik” şeklinde belirtti.
Açıklamanın ardından HDP ilçe binasına giden kadınlar konferans salonunda stranlar eşliğinde halay çekti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ