Kadınlar Mazıdağı’nda bir araya geldi

Kadınlar Mazıdağı’nda bir araya geldi
  • 18 Kasım 2022 19:09

25 Kasım etkinlikleri kapsamında Şemrex’te kadınlarla bir araya gelen TJA, Kürt kadın hareketinin sloganı olan “Jin jiyan azadî”nin tüm dünyaya yayıldığı vurguladı.

Tevgera Jinên Azad (TJA), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Mêrdîn’in Şemrex/Mazıdağı ilçesinde kadınlarla bir araya geldi. Yapılan toplantıda kadınların yaşadığı sorunlar tartışıldı.

Toplantıda konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mêrdîn İl Eşbaşkanı Berivan Bahçeci, 25 Kasım’ın önemine dikkat çekerek, “Kadınlar her yerde erkekler tarafından katlediliyor. Türkiye’de her gün 5 kadın katlediliyor, bu da yıllık binden fazla kadının katledildiği anlamına geliyor. Kadınlar olarak bizlerin de bunlara karşı mahalle ve sokaklarda mücadele etmemiz gerekiyor” dedi. “Jin jiyan azadî” sloganının önemine dikkat çeken Bahçeci, “Kürt kadın hareketinin sloganı bugün bütün İran’da dillendiriliyor. Bu slogan bütün dünyaya yayıldı. Bu slogan da kadınların direnişi sayesinde bugüne gelmiştir” diye belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ