Mardin Roj

Kadınlar Mardin’de Deniz Poyraz için yürüyecek

Kadınlar Mardin’de Deniz Poyraz için yürüyecek
  • 24 Haziran 2021 13:51

İzmir’de HDP’ye yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz için HDP ve TJA’lı kadınlar yarın Mardin’de yürüyüş gerçekleştirecek. HDP yürüyüş öncesi kadınlara çağrıda bulundu.

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ile Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde Mardin’de yarın (25 Haziran) saat 16.00’da Karayolları Parkı’nda yürüyüş gerçekleştirilecek. Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman ve daha birçok kentte kadınların katılımı ile gerçekleştirilecek yürüyüşe ilişkin HDP Mardin İl binasında açıklama yapıldı. HDP’li Milletvekilleri Pero Dündar, Ayşe Sürücü ve Remziye Tosun’un da katıldığı açıklamada çok sayıda partili yer alırken, HDP Mardin İl Eşbaşkanı Perihan Ağaoğlu açıklama yaptı.

‘KATİLLERİ TANIYORUZ’

Tarih boyunca iktidarların kadın yaşamı üzerinde kendini yükselttiğini belirten Ağaoğlu,  kadınların inkarı ile kadınların katledilmesinin bugün Türkiye’de AKP-MHP eliyle sürdürüldüğünü söyledi. Kadınların mücadeleleri ile AKP-MHP iktidarının politikalarını ortaya koyduğunu ifade eden Ağaoğlu, Deniz Poyraz’ın katledilmesine değinerek, “Biz katilleri de azmettirenleri de tanıyoruz” dedi. Saldırının kadınların adına, özgürlüğüne, iradesine dönük olduğunu belirten Ağaoğlu, saldırılara karşı mücadele etmeyi sürdüreceklerini söyledi. Devamında Mardin’de yapılacak yürüyüşe dikkat çeken Ağaoğlu, kamuoyuna ve özellikle de kadınlara yürüyüşe katılma çağrısında bulundu.

‘HERKES DENİZ OLMALI’

Ardından söz alan Milletvekili Pero Dündar da, yürüyüşe katılım çağrısında bulunarak, “Deniz’in Mardin’den İzmir’e nasıl yol aldığını herkes biliyor. Deniz’in katledilmesi bilinçlidir. Deniz’in şahsında özellikle Kürt kadınları katledilmek isteniyor. Deniz’in şahsında Kürt kimliği, Kürt dilini, Kürtler yok edilmek isteniyor. Yaşam hakkımızın olmadığı gösteriliyor” dedi. Bunlara karşı yürüyüş gerçekleştireceklerini belirten Dündar, “Deniz için herkes yürümelidir. Çünkü Deniz’i katleden Kürtleri, kadınları katlediyor. Bugün katiller dışarıda serbest ama Deniz’i savunmak isteyenler, Deniz’in katilleri yargılansın isteyen kadınlar dün İzmir’de olduğu gibi her yerde saldırıya uğruyorlar…Herkes bir karanfil bırakmalıdır. Herkes bir ses olmalıdır. Deniz için isyanımız asla bitmeyecektir. Deniz’in isyanı Mardin’de büyütülmelidir. Herkes pankartını alarak Deniz olarak Karayolları Parkı’na gelmelidir” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ