Kadınlar kışa hazırlanıyor

Kadınlar kışa hazırlanıyor
  • 23 Ekim 2020 10:29 | Son Güncellenme: 23 Ekim 2020 10:30

Kış hazırlığı için Beyazsu Vadisi’nde 5 ya da 6 yıldan sonra büyümedikleri için kavak ağaçlarını kesen kadınlar, bu ağaçların dallarını toplayarak kış aylarında ya tandırda ekmek yapımı için ya da ısınmak için kullanıyor.

Yaz mevsiminin sona ermesi ile birlikte bölge kentlerinde kış hazırlıkları devam ediyor. Kurutma, konserve ve benzeri gıdaların yanı sıra diğer hazırlıkların da sürdüğü kentlerden biri de Mardin. Kentte kadınlar, kış mevsimi için kavak (Spindar) ağaçlarını topluyor. Kış mevsiminin zorlu geçtiği Beyazsu Vadisi’nde büyüyen ve bir süre sonra büyümesi duran kavak ağaçlarını toplayan kadınlar, kış aylarında ısınmak için yakacaklarını da bu şekilde karşılıyor.

‘Topladığımız dalları kış mevsiminde kullanıyoruz’

Vadide lokanta işleterek geçimini sağlayan Xece Yıldırım, kendi diktikleri kavak ağaçlarını 5-6 yıldan sonra büyümesi durduğu için kestiklerini yerine ise yeni fideler diktiklerini söyledi. Xece, “Biz bu ağaçları 5-6 yıl içerisinde düzenli olarak kesiyoruz. Çünkü bir süreden sonra kavak ağaçları büyümüyor. Biz de kışı atlatmak için bunları kesip topluyoruz. Ardından yenilerini ekiyoruz. Topladığımız ağaçların dallarını da kış için saklıyoruz. Kışın bunları da tandırda ya da evde ısınmak için sobada kullanıyoruz. Komşulara da dağıttığımız oluyor. Burada ağacı olan herkes bunu yapıyor. Bazı insanlar geçimlerini bunları satarak sağlıyor” dedi.

‘İşin zor kısmını kadınlar yapıyor’

Ağaçların kesiminden toplanmasına kadar her aşamada kadınların verdiği emeğe dikkat çeken Xece, “Ne zaman kesilse toplamasında biz tek çalışıyoruz. Topluyoruz, sonra sırtlayıp evlerimize götürüyoruz. Kışın tandırda, soba yakmada her yerde kullanıyoruz. Her şekilde işimize yarıyor. Ağaçların yapraklarını da hayvanlarımız yiyor. Şimdi hangi tarlaya gitseniz sadece kadınları görürsünüz. Bu işte kesimi erkekler, toplamayı da biz kadınlar yapıyoruz. İşin en zor kısmı da bize kalıyor” diye konuştu. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ