Mardin Roj

Kadınlar Deniz Poyraz’ın köyünde yürüyüş yaptı

Kadınlar Deniz Poyraz’ın köyünde yürüyüş yaptı
  • 19 Haziran 2021
Mardinli kadınlar, katledilen Deniz Poyraz’ın Ömerli’deki köyü Xirbêmirîşkê’ye yürüdü. 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Kadın Meclisi, Barış Anneleri Meclisi ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) İzmir’de HDP’ye yapılan saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesini protesto etti. Kadınlar, Mardin’in Ömerli ilçesinde bulunan Poyraz ailesinin köyü olan Tavuklu’da (Xirbêmirîşkê) bir araya geldi. Köy girişinden Poyraz ailesinin 1990’da terk etmek zorunda kaldıkları evleri önüne yürüyen kadınlar, “Jin jiyan Azadî”, “Şehîd namirin” sloganları attı. Yürüyüşte, Poyraz’ın fotoğrafları taşındı.
Yürüyüşün ardından ilk olarak konuşan Nusaybin Barış Anneleri Meclisi üyesi Perihan Altuğ, saldırıyı protesto ederek Deniz’in annesi Fehime Poyraz’ı selamladı. Kızıltepe Barış Anneleri Meclisi adına konuşan Hevlet Öncü de, annelerin daha fazla gözyaşı dökmemesi için herkesi harekete geçmeye çağırdı.
DÜNDAR: KATİLLERİ TANIYORUZ
HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ise, katliamın bir kişinin kendi başına gerçekleştirdiği bir saldırı olmadığına dikkati çekti. Saldırgan için “Kimse bize ‘deliydi, sarhoştu’ demesin” diyen Dündar şunları söyledi: “Biz katilleri de azmettirenleri de biliyoruz. Katilleri Diyarbakır’dan, Suruç’tan, Ankara’dan tanıyoruz. Diyarbakır’ın Suruç’un, Ankara’nın failleri açıktır. Rojava’da katliam yapanlar açıktır.”
Poyraz’ın failinin AKP-MHP iktidarının ürettiği Kürt düşmanlığı olduğunu dile getiren Dündar, Deniz’in anısını yaşatacaklarını söyledi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ