Mardin Roj

Kadınlar da DEDAŞ’a karşı nöbete başladı

Kadınlar da DEDAŞ’a karşı nöbete başladı
  • 16 Temmuz 2020 18:18 | Son Güncellenme: 16 Temmuz 2020 18:19

Mardin’in Kızıltepe, Derik ve Artuklu’ya bağlı mahallelerinde elektrik kesintisi devam ediyor. Kesintiye tepki gösteren Artuklu’ya bağlı Tilkitepe (Gundê Semho) Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, trafo önünde nöbet eylemine başladı.

Mardin’in Derik, Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine bağlı 100’ü aşkın kırsal mahallenin elektriklerinin Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) tarafından borçları olduğu gerekçesi ile kesilmesinin ardından içme suyu da kesildi. Elektriğin 25 gündür kesik olduğu Artuklu’ya bağlı Tilkitepe (Gundê Semho) Mahallesi’nde kesilen su ve elektriğe tepki gösteren kadınlar köyün merkezinde bulunan trafoda iki gündür nöbet tutuyor. Çocuklarının Mardin’de kendilerinin köyde nöbette olduğunu söyleyen kadınlar sorunun giderilmesi çağrısında bulundu.

Trafonun önünde iki gündür nöbet tutan kadınlar yaşananlara tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

Edibe İlhan: Çocuklarımız susuzluktan öldü. Hayvanlarımız kurudu. Bütün beyaz eşyalarımız yandı. Sıcaktan evde bile kalamıyoruz. Burada elektrik gelsin diye nöbet tutuyoruz. Mağdur etmesinler bizi artık yeter. Onlar elektriği bırakana kadar biz de burada nöbet tutacağız. Perişan olduk sesimizi kimseye duyuramıyoruz. Bu sıcak havada insanlar dışarıda kalamıyor biz ev dışarıdan daha sıcak diye dışarı çıkıyoruz. Yeter artık.

‘Bir aya yakındır elektriğimiz yok’

Esma Sarıyer: Bir aya yakındır elektriklerimiz yok. Susuz kalıyoruz hava da sıcak. Bütün ekinlerimiz kurudu. Şimdi su olmadığı için bizler mısır da ekemiyoruz. Bahçemiz var su yok tarlamız var su yok. Biz nasıl geçineceğiz? Çocuklarımız ana trafoların önünde nöbet tutuyor biz de burada. Yetkililer halkına sahip çıksın. Bu insanlar tarlayla tarımla geçiniyorlar. Şimdi bu da olmazsa aç kalacaklar. Bizi dinleyen biri çıksın artık. Bu durum nereye kadar böyle devam edecek.

‘Elektriklerimiz gelene kadar nöbetteyiz’

Xezal Ayhan: Elektriksizlikten öldük. Evlerimizde bile oturamıyoruz artık. Elimizden gelen tek şey gelip buranın önünde oturmak. Ne yapalım kendimizi çöllere mi atalım. Bahçemizin hepsi kurudu. Elektriklerimizi bıraksınlar başka bir şey istemiyoruz onlardan. Biraz sebze ekmiştik şimdi hepsi kurudu. Bizden ne istiyorlar. Kuyuların elektriğini kesip dünya kadar borç yapıp bizi terbiye mi etmeye çalışıyorlar. Şimdi evde yıkanmış tek bir elbisemiz yok hepsi kirli. Depoların suyu da hemen bitiyor bize yetmiyor. O elektrikler gelene kadar biz de burada nöbette olacağız sonuna kadar kalkmayacağız. Evin de buradan bir farkı yok ne de olsa orası da sıcak burası da.

‘Yapılan insanlık değil’

Tefra Sarıyer: İki gündür burada oturuyoruz. Tek isteğimiz elektriklerin bırakılması. Kendi kafalarına göre kesiyor bize bunu yapıyorlar. Her yaz bunu yaşıyoruz. İnsanlar burada gerçekten susuz. Bir soğuk su içmeye hasret kalıyoruz. Küçük çocuklarımız var. 50 derece sıcaklıkta bu yapılan insanlık değil. Bu duruma bir an önce çözüm bulsunlar. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ