Mardin Roj

Kadınlar 25 Kasım startını verdi: Özel savaşı ifşa edelim

Kadınlar 25 Kasım startını verdi: Özel savaşı ifşa edelim
  • 15 Kasım 2021

Mardin’de HDP Kadın Meclisi ve TJA, 25 Kasım startını Dargeçit’te “Kadın Zamanı” diyerek verdi. Kadınlar bölgedeki özel savaş politikalarını ifşa edeceklerini belirtti. 

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve HDP Kadın Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Mardin’de gerçekleştirilecek programların startını verdi. Dargeçit ilçesinde düzenlenen açıklama ile start veren kadınlar, üzerinde HDP İzmir İl binasında katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafının yer aldığı “Kadın Zamanı” pankartı açtı. Kadına yönelik şiddet ve cinayetlere dikkat çekilen dövizlerin yanı sıra cezaevinde cinsel işkenceye maruz kalan Garibe Gezer ve Deniz Poyraz’ın fotoğrafları taşındı. HDP İl binası önünde yapılan açıklamaya HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar ile çok sayıda kadın katıldı.

Açıklamayı HDP Dargeçit İlçe Eşbaşkanı Hatice Gevcan yaptı. Kadın kırımına karşı “kadın zamanı” diyerek mücadele verdiklerini belirten Gevcan, kadın mücadelesini her yönüyle başarıya ulaştırma, toplumsal farkındalığı kadın eksenli düşünce ile sağlama sorumluluğunu kendilerini beklediğini ifade etti. Kadın mücadelesini her yerde büyütmeye ihtiyaçları olduğunu ifade eden Gevcan, “Afganistan’da Taliban, Şengal’de diğerleri. İşgal ve sömürgeciliği ailenin ve dini hassasiyetlerin korunması sözleriyle perdeleyenlerin, kadınların özgürlük alanlarını ortadan kaldırmaya çalıştıklarını; hukuku siyasallaştırarak kadınları güvencesiz bırakmak istediklerini, gözaltılarla ve tutuklamalarla kadınları itaat etmeye zorladıklarını biliyoruz” dedi.

‘ÇÖZÜM; ÖZGÜRLÜKÇÜ EŞ YAŞAM’

Kadın emeğinin karın tokluğuna değil insan onuruna yaraşır bir değere kavuşturulması, ekonomi üzerinden sürdürülen şiddetin her yönüyle ortadan kaldırılmasının mücadeleye dahil olduğunu kaydeden Gevcan, “Kürt kimliği ile iç içe geçirdiğimiz kadın kimliğine yönelen stratejik savaş saldırılarının kimi zaman doğrudan kimi zaman da üniformalılar eliyle geldiği, aşk-sevgi kisvesi altında bedenimize ve zihnimize sirayet ettiği savaş gerçekliğinin farkındayız. Tüm bu saldırı biçimleri karşısında özgürlük mücadelemizin hakikate yüklediği anlamla aşkın ve sevginin ancak ahlaki politik toplumu inşa etmekle yaşanabileceğini biliyoruz. Kadına dayatılan değersizliğin üniformalılar eliyle yaygınlaştırıldığı ve çözümün alternatif yaşamın örgütlendirilmesinden geçtiği açıktır” diye konuştu.

Erkek ve iktidar zihniyeti ile kadınların sorunlarının çözülemeyeceğini ifade eden Gevcan, “Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması da demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü eş yaşam içinde mümkün olacaktır” diyerek, tüm kadınları mücadele etmeye çağırdı.

DÜNDAR: KADIN HAKLARINI HER SOKAKTA SAVUNACAĞIZ

Ardından HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar yaptığı açıklamada, şiddetin Kürt kentlerinde bir kültür haline getirilmek istendiğini belirterek, şiddetin sadece evlerde olmadığını, bölgede politik bir şiddetin uygulandığını ifade etti. Hukuk ile şiddetin önlenmediğini aksine şiddetin cezasız bırakıldığını kaydeden Dündar, kadınların ve çocukların uğradıkları şiddet karşısında kendilerini koruyacak bir mekanizma olmadığını söyledi. Dündar, kadınların kendi özsavunmalarını ortaya koymak dışında bir yol olmadığını dile getirerek, birlikte mücadele edeceklerini söyledi. Her yerde kadına dönük şiddete karşı mücadeleyi büyüteceklerini ifade eden Dündar, kadınların şiddete karşı örgütlenmeye devam edeceklerini söyledi. Cezaevlerinde yaşanan işkence ve kötü muamelelere de değinen Dündar, “Kadınların üzerindeki şiddet, işkence, kadınların yok sayılması insanlık suçudur. Bu insanlık suçunun önünde duracağız. Kadınların özgürlüğünü her sokakta savunacağız. Herkesin bu haksızlıklara sahip çıkması gerekiyor. Kadının hakkını savunamayan insan haklarını da savunamaz” dedi.

Ardından Kandıra Cezaevinde cinsel işkenceye maruz kalan tutuklu Garibe Gezer’in annesi Halime Gezer söz alarak, kızının uğradığı işkenceye tepki gösterdi. Kızının uğradığı işkenceye karşı susmayacağını ve hesap soracaklarını belirten anne Gezer, “Ne hakla bunu yapıyorlar” diye sorarak, eyleme katılanları selamladı.

Anne Gezer, konuşması sırasında fenalaşarak, kısa süreli baygınlık geçirdi. Bunun üzerine anne Gezer, kadınların yardımı ile evine götürülürken, eylem sloganlarla sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ