Mardin Roj

Kadın tutuklular avluda sayıma zorlanıyor

Kadın tutuklular avluda sayıma zorlanıyor
  • 07 Kasım 2020

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde iki kişi tek koğuşta kalan DBP Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon ve TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in, cezaevi yönetimi tarafından koronavirüs gerekçe gösterilerek dışarıda sayıma zorlandığı belirtildi.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi, koronavirüs (Covid-19) sürecinde tutsaklara yönelik hak ihlallerinin arttığı cezaevlerinden biri. Cezaevi yönetiminin, Covid-19 gerekçesiyle koğuş dışında yapmak istediği sayımı kabul etmeyen tutsaklara sık sık “gardiyanlara görevini yaptırmama” gerekçesiyle tutanak hazırladığı, bu tutanakların da daha sonra disiplin cezalarına dönüştürüldüğü belirtiliyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Eşbaşkanı Hasibe Mengirkaon ile Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti ve Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin ile görüşme yapan avukatlarının verdiği bilgiye göre, iki siyasetçi de aynı uygulamalara zorlanıyor.

Dışarıda sayıma zorlanıyorlar

Avukatlardan edinilen bilgilere göre aynı koğuşta kalan Elif Deniz, Melek Evren, Ronahi Sırdaş ve Filiz Işık’ın farklı cezaevlerine sürgün edilmelerinin ardından bir koğuşta iki kişi kalan siyasetçiler gardiyanlar tarafından dışarıda sayıma zorlanıyor. Hasibe ve Rojbin’in bu uygulamayı kabul etmemesi sonucu ise haklarında tutanak tutulduğu ve disiplin cezaları verildiği belirtiliyor.

‘Dayanışma bizi ayakta tutuyor’

Kronik astımı bulunan Hasibe Mengirkaon ve kanser tedavisi gören Rojbin Çetin’in birlikte kaldıkları koğuşta yaşamsal ihtiyaçlarını gideremedikleri belirtildi. Avukatların aktarımlarına göre sık sık revire gitmek zorunda olan siyasetçiler, birbirleri ile yardımlaşarak ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Avukatları aracılığıyla mesaj gönderen iki kadın, bu süreçte kadınların dayanışması ve moralleri ile ayakta durduklarını söyledi. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ