Kadın belediye eşbaşkanları Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti

Kadın belediye eşbaşkanları Emine Şenyaşar’ı ziyaret etti
  • 26 Ocak 2023 13:52
Adalet mücadelesini 689’uncu gününde sürdüren Şenyaşar ailesini, HDP’li belediyelerin kadın eşbaşkanları ziyaret etti. Ziyarette konuşan Emine Şenyaşar, yetkililere “Hastane görüntülerini bulun. Oğlumu serbest bırakın” diye seslendi. 
Riha’nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 689’uncu gününde devam etti. Pirsûs’daki evlerinden Urfa Adliyesi önüne gelerek, eylemine başlayan aileyi, Mêrdîn’in kadın belediye eşbaşkanları ziyaret etti. Ziyarette, Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Figen Altındağ, Nisêbîn (Nusaybin) Belediyesi Eşbaşkanı Semire Nergiz, Qoser (Kızıltepe) Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik, Derîk (Derik) Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, Stewrê (Savur) Belediyesi Eşbaşkanı Gulistan Öncü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediye Meclis üyesi Renas Aburşu ve Yerel Yönetimler İl Kurulu üyesi Mevlüde Çelebi yer aldı.
Kadın seçilmişlere HDP Riha il yöneticileri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Riha Barış Anneleri Meclisi üyeleri de eşlik etti.
‘SES OLMAYA GELDİK’
Ziyarette konuşan Eşbaşkan Figen Altındağ, “Bu zulme ve katliama ses vermek için Emine annemizin yanına geldik. 3 maymunu oynamaktan vazgeçelim artık. Bu acının dinmesi için ailemizin yanında olduğumuzu, toplumun her kesiminin de annemizin yanında, bu zulüm karşısında olduğunu biliyoruz. O yüzden yan yana bulunuyoruz. Bu zulüm ve acı bitsin. Annemizin bu isyanına cevap olalım” diye belirtti.
‘OĞLUMU BIRAKIN’
Ardından konuşan Emine Şenyaşar, oğlu Fadıl’ın 5 yıldır tek kişilik hücrede tutulduğunu hatırlattı. Hastane ve işyerinde katliam yapanların cezalandırılmasını isteyen Şenyaşar, “Nasıl devletsiniz, katilleri bulun. Hastane görüntülerini bulun. Oğlumu serbest bırakın” ifadelerini kullandı.
Heyette yer alan kadınlar, bir müddet aileyle nöbet tuttuktan sonra adliye önünden ayrıldı. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ