Kaçırılan Mîr Perwer’in cenazesi abluka altında defnedildi

Kaçırılan Mîr Perwer’in cenazesi abluka altında defnedildi
  • 5 Ocak 2023 17:42
Paris’te katledilen ve Mûş’a getirilen Kürt sanatçı Mîr Perwer’in cenazesi havalimanından polis tarafından kaçırıldı. Köye getirilen cenaze, abluka altında defnedildi.  
Fransa’nın başkenti Paris’te 23 Aralık’ta Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda KCK Yürütme Konseyi üyesi Emine Kara (Evîn Goyî) ve Abdurrahman Kızıl ile birlikte katledilen sanatçı Mîr Perwer’in (Mehmet Şirin Aydın) cenazesi memleketi Mûş’a getirildi.
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve ailesi tarafından Mûş Havalimanı’ndan alınan cenaze, konvoyla defnedileceği Ewran köyüne (Yeşilova) götürülmek istendi. Ancak havalimanında bekleyen polis, cenazeyi önce kitleden kaçırdı, ardından cenaze ile birlikte başka bir güzergahı kullanarak köye doğru yola çıktı. Kitlenin köye girişi jandarma tarafından engellenirken, polislerin cenaze ile birlikte köye gitmek için kullandığı yol da askerler tarafından kapatıldı.
CENAZE ASKER ABLUKASINDA DEFNEDİLDİ 
Cenaze aracını takip eden HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, köyün girişinde jandarma tarafından durduruldu. Koçyiğit’in içinde bulunduğu aracın geçişine izin verilmedi. Bunun üzerine Koçyiğit, araçtan inip yürüyerek köye ulaşmaya çalıştı. Ancak köyün yakınlarında tekrar durdurularak geçişine izin verilmedi.
Polislerin kaçırdığı Perwer’in cenazesi ise köye ulaştı. Cenazeye Perwer’in birinci derece yakınları olan babası ve kardeşlerinin katılmasına izin verildi. Cenaze polis ve asker ablukasında defnedildi.
Öte yandan köyün başka bir yolunda bir araya gelen yüzlerce kişi yürüyerek köye ulaşmaya çalışıyor.  Köyün etrafında bulunan kitlenin bir araya gelmesiyle basın açıklaması yapılacak.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ