Kaçırılan gence ‘IŞİD’e teslim ederiz’ tehdidi

Kaçırılan gence ‘IŞİD’e teslim ederiz’ tehdidi
  • 21 Ekim 2023 12:34
Mersin’de kendisini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığını, darp ve tehdit edildiğini belirten HEDEP Gençlik Meclisi Üyesi Mazlum Kaya, polislerin kendisini DAİŞ’e teslim etmekle tehdit ettiğini söyledi.  
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Gençlik Meclis Üyesi Mazlum Kaya’nın, dün Akdeniz ilçesine bağlı Çay Mahallesi’ndeki evinden çıktığı sıra kendisini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılarak darp ve tehdit edildiği, ajanlık dayatmasına maruz kaldığı belirtildi.
‘ZORLA ARACA BİNDİRDİLER’
Yaşananları Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlatan Kaya, dün evden çıktığını, Akdeniz ilçesi Çilek Mahallesi civarında motorla seyir halinde iken, beyaz bir aracın önünü kestiğini belirterek, “Kameranın olmadığı bir alanda köprü altında aracı önüme kırdılar. Plakasını görme imkanım olmadı. 6-7 kişilerdi. Beni zorla motordan indirip araca bindirdiler, zaten bir kişide kask vardı. Büyük ihtimalle daha önce bu planlanmıştı. Nereye götürdüklerini ve kim olduklarını görmemem için tişörtümü başıma geçirip, kafamı koltuğun altına sıkıştırıp üzerime oturdular. 20 dakikalık bir yol mesafesinden sonra bir dağın başına götürdüler, sanırım jandarma karakolu vardı, silah atış sesleri geliyordu” diye anlattı.
‘SENİ İŞİD’E TESLİM EDERİZ’
Yol boyunca tehdit ve darp edildiğini aktaran Kaya, “Yol boyunca sürekli neden gençlik meclisinde yer aldığımı, gençlik meclisinin kongrelerine neden katıldığıma dair sorular sordular. Telefonumun şifresini istediler vermedim, daha çok darp etmeye başladılar. ‘Ya dediklerimizi yaparsın ya da seni sınıra götürüp İŞİD’e teslim ederiz, zaten onlarla işbirliği içerisindeyiz’ dediler. Daha sonra adli suçları üzerime atacaklarını söylediler. ‘Tecavüz edilmiş daha sonra katledilmiş bir kadını seni üzerine atarız, ömrün boyunca adli suçla cezaevinde yatarsın. Yeter ki istediğimizi yap, seninle haftada bir çay içelim, hal hatırını soralım. Ne istiyorsan veririz, para iş ne istersen’ diye ajanlık dayatmasında bulundular. Ajanlık söylemlerine her tepki gösterdiğimde darp edildim, hatta bir ara ‘şırınga bulalım kendinden geçsin çok direniyor’ dediklerini duydum. 10-20 dakika bekledikten sonra tekrar yanıma geldi, yüzünü gösteren polis, zaten sadece onun yüzünü görmeme müsaade ediyorlardı. Benim iyiliğimi düşündüklerini, iyi insanlar olduklarını söylediler. Daha sonra beni tekrar aldıkları motorumun olduğu yere bıraktılar. Motora benzin doldurmam için 500 TL teklif ettiler, kabul etmedim. Sonra parti çalışanları ve avukatımın yanına gittim, daha sonra hastaneye gidip darp raporu aldık. İHD’ye da başvuruda bulunacağım ayrıca, avukatım da gereken işlemleri başlattı” dedi.
‘ÇALIŞMALARIMIZI SEKTEYE UĞRATMAYA ÇALIŞIYORLAR’
Amaçlarının gençlik çalışmalarını sekteye uğratmak olduğunu kaydeden Kaya, “Mersin’de de gençlik yapılanması tekrar oluşmaya, sayımız artmaya başlayınca, bu sefer önümüzü kesmeye başladılar. İllegal bir iş yapmıyoruz, biz gençlik olarak fuhuşa, yoz yaşama karşı mücadele ediyoruz. Onlarda bunun önünü almak için bu tarz yollarla geliyorlar, gençliği politikadan koparıp kendilerine bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar. Korkutup geri adım attırmak istiyorlar, hiçbir şekilde geri adım atmayacağım. Bundan sonraki süreçte de aktif çalışmalarıma devam edeceğim. Bu olayın da peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.
MA / Dilan Akyol 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ