Mardin Roj

Kaç hasta radyasyona maruz kaldı?

Kaç hasta radyasyona maruz kaldı?
  • 14 Haziran 2022 12:25

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da, Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde yaşanan radyasyon sızıntısını Meclise taşıyarak, “Kaç hasta radyasyona maruz kaldı” diye sordu. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar da, Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde yaşanan radyasyon sızıntısını Meclise taşıyarak, “Kaç hasta radyasyona maruz kaldı” diye sordu.

 

HDP’li Dündar, soru önergesinde yaşanan sızıntısını şu şekilde aktardı:

 

“22 Şubat 2022 tarihinde halihazırdaki yeni yerine taşınan ve hizmet vermeye başlayan Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde 4 aydır hastaların ve personellerin normalin çok üzerinde radyasyona maruz kaldığına dair bilgiler basında yer almıştır. Yansıyan bilgilere göre hastanenin radyoloji ünitesi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı’ndan alınması gereken yetki belgesi ve onay yazısı alınmadan hizmete girmiştir. Ayrıca radyoloji ünitesi hizmete girmeden önceki gerekli ölçümlerin ve zırhlamaların yapılmadığı da vurgulanmıştır.

Gerekli tedbirlerin alındığı normal şartlar altında, maksimum 7 milisievert radyasyona maruz kalan radyoloji ünitesi personellerinin son 4 aylık sürede bunun kat kat fazlasına maruz kaldıkları belirtilmiştir. Ayrıca görevli personellere ek olarak röntgen çekimleri yapılan hastaların da fazla radyasyona maruz kaldıkları ifade edilmiştir. Radyasyon sızıntısından haberdar olan hastane ve sağlık müdürlükleri yetkililerinin ise bunu kamuoyundan sakladığı ve bu sebeple daha çok hastanın radyasyona maruz kaldığı da yine iddialar arasındadır. Halk sağlığı uzmanları, gerekli hazırlıklar ve onaylar olmadan hizmete açılan hastanede yaşanan radyasyon sızıntısının nesiller boyu sürebilecek bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtmişlerdir.”

 

Pero Dündar şu soruların cevaplanmasını istedi:

 

“1.) Hastanenin TAEK’ten onay raporu almadan radyoloji ünitesini hizmete açtığı iddiası doğru mudur?

2.) Ülke genelinde TAEK’ten onay raporu alınmadan açılan radyoloji ünitesi sayısı kaçtır?

3.) Mardin’de yaşanan radyoloji sızıntısının kısa, orta ve uzun vadede halk sağlığına dönük etkileri nelerdir?

4.) Hastanede görevli kaç personel fazla radyasyona maruz kalmıştır?

5.) 4 aylık süre zarfında kaç hasta fazla radyasyona maruz kalmıştır?

6.) Fazla radyasyona maruz kalan personeller ve hastalarla ilgili herhangi bir çalışmanız olmuş mudur veya olacak mıdır?

7.) Konuya dair ihmali bulunan idareciler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır veya başlatılacak mıdır?”

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ