Mardin Roj

İzmir’den bölgede katledilenler çocuklar için açıklama

İzmir’den bölgede katledilenler çocuklar için açıklama
  • 3 Nisan 2022 20:15
Muharrem Aksem’in ölümüyle ilgili açıklama yapan İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi üyeleri, Kürt çocuklarının katledildiğini, faillerin ise cezalandırılmadığı belirtildi. 
İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi, 24 Mart’ta Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde emniyetin atış talim alanı olarak kullandığı bölgede yaşamını yitiren Muharrem Aksem’in ölümüyle ilgili Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Açıklamada, “Katillerden hesabı gençlik soracak” pankartı açılırken, “Kader değil Kürt çocuklarının öldürülmesini kabul etmiyoruz”, “Ez Muharrem Aksem ez bi destê deletê hatim qetilkirin” dövizleri taşındı. Sık sık “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganı atıldı.
KATLEDİLDİ
16 yaşındaki lise öğrencisi Muharrem Aksem’in katledildiğini hatırlatan İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi Nazlıcan Yıldız, Kürt çocuklarının devlet eliyle katledildiğini, faillerinin ise gizlenip, cezasız bırakıldığını söyledi. Yıldız, “Kürt çocuklarının kaderi bir gece evine giren panzerle ölmek değil, havan topu mermisi ile koyunlarını otlatırken ölmek değil” dedi.
‘FAİLLER CEZASIZ BIRAKILIYOR’
Yıldız, bölgede katledilen Kürt çocuklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Devlet eliyle 14 yaşındaki Ceylan Önkol Lice’de askeri bölgeden atılan bir patlayıcı sonucu hayatını kaybetmişti ve failleri ceza almadı. Uğur Kaymaz 2004 yılında Mardin Kızıltepe’de babası Ahmet Kaymaz’la birlikte polisler tarafından katledildi. Onlarca Kürt çocuğu ise topraklarına döşenmiş mayınlar sonucu yaşamlarını yitirdi. Caddelerde kontrolsüz halde gezen polis ve askeri zırhlı araçlar tarafından ezilerek katledildi. Kıyım politikasının bir parçası olan bu olaylarda failler cezasız kaldı.”
Yıldız, devamında, “Berkin, Uğur, Ceylan, Muharrem katledilen çocuklardan sadece bir kaçı. Sistematik bir şekilde yürütülen bu kıyımlar Kürt çocuklarının kaderi değil, biz bu düzeni değiştireceğiz. Hesap soracağız” diye belirtti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ