Mardin Roj

İYİ Parti ağız değiştirdi: Fezlekelerin içeriğine bakmadan karar veremeyiz

İYİ Parti ağız değiştirdi: Fezlekelerin içeriğine bakmadan karar veremeyiz
  • 26 Şubat 2021

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Musavat Dervişoğlu, fezleke oylamasıyla ilgili, ‘Grup kararları alınamıyor. Milletvekilleri özgür iradeleriyle oy kullanıyor.’ dedi.

İYİ Partili üst düzey yöneticiler şimdiye kadar yaptıkları açıklamalarda 28 HDP’li milletvekili hakkında hazırlanan dokunulmazlıklarının kaldırılması istemli fezlekelerin Meclis Genel Kuruluna gelmesi durumunda olumlu yönde oy vereceklerini söylediler. Ancak İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Musavat Dervişoğlu’ndan ise farklı bir açıklama geldi. Dervişoğlu, “Fezlekelerin içeriğini bilmeden karar veremeyiz” diye konuştu.

AA’nın haberine göre, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, beraberinde parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu ile Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini (DESOB) ziyaret etti.

Merkez Sur ilçesindeki bazı tarihi evleri gezen Dervişoğlu ve beraberindekiler esnaf ziyaretinde bulundu. Gazetecilerle bir araya gelen Dervişoğlu, Türkiye’de yaşanan problemlere ilişkin yerinde tespitlerde bulunabilmek ve çözüm önerilerini vatandaşlarla hazırlamak amacıyla sivil toplum kuruluşu temsilcilerini ve esnafı ziyaret ettiklerini belirtti.

“İYİ Parti olarak farkımızı hissettirmek, siyasete yeni bir dil kazandırmak ve iki parti arasına sıkışmış bölgeye alternatif parti olmak amacıyla buradayız.” diyen Dervişoğlu, vatandaşlara ilgilerinden dolayı teşekkür etti.

‘KİMSE VEKİLLİĞİ DÜŞECEK GİBİ GÖRMESİN’

TBMM’ye iletilen fezlekelere değinen Dervişoğlu, şunları kaydetti: “Burada grup kararları alınamıyor. Milletvekilleri özgür iradeleriyle oy kullanıyor. Bu, kamuoyunda konuşulduğu ya da varsayıldığı gibi değil. TBMM’de fezlekeler milletvekillerinin hakkındaki isnatlarla ilgili soruşturma ve dava açılmasına izin veren bir soruşturma izni niteliğindedir. Bu fezlekeleri görmeden, içeriğini bilmeden ve onun hukuki değerlerini anlamadan hemen bir karar verebilmek asla mümkün değildir. Kimse, dokunulmazlık kalkacak ve milletvekillerinin vekilliği düşecek gibi görmesin. Bu soruşturma izni benimle ilgili de olabilir başka milletvekili arkadaşımız için de olabilir.”

‘HEPSİNİN İNCELENMESİ MECBURİYETİ VARDIR’

İYİ Parti Genel Sekreteri Poyraz da fezlekelerin içeriğinin partinin hukukçuları tarafından inceleneceğini ifade etti. Poyraz, şunları kaydetti: “Bu fezlekelerin hukuk normlarına ne kadar uygun hazırlanıp hazırlanmadığı, ortaya konulan delillerin neler olduğu ve bunlarla ilgili bir eksiklik olup olmadığına ilişkin milletvekillerimiz bilgilendirildikten sonra bu sürece ilişkin el kaldırabilir ya da kaldırmayabilirler. Bu fezlekelerin hepsinin irdelenmesi ve incelenmesi mecburiyeti vardır. Evrensel ve ulusal hukukumuzun da gereği budur. Dolayısıyla bu konuya ilişkin açıklamalarımızı çok net olarak ortaya koyduk. Gelecek fezlekelerin içeriğine ilişkin partimizin hukukçuları, milletvekillerimizi bilgilendirecek. Ondan sonra takdir milletvekillerimizin olacaktır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ