Mardin Roj

İyi olan doğadan gelendir: Sabun en iyi dezenfektan

İyi olan doğadan gelendir: Sabun en iyi dezenfektan
  • 12 Ağustos 2020 12:37 | Son Güncellenme: 12 Ağustos 2020 12:38

Pandemi sürecinden sonra Mardin’in doğal sabunlarına ilgi arttı. Yıllardır sabun yapan Feyzi Gerehan, “İyi olan, doğadan gelendir” dedi.

Mardin’de, üretilen 200’den fazla sabun çeşidi, pandemi süreciyle birlikte büyük ilgi gördü. Koronavirüsin (Kovid-19) yayılmasından sonra kolonya, dezenfektan gibi temizlik malzemelerin satışlarında yaşanan patlama kente üretilen sabunlara da yansıdı. Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre; bıttım, kekik ve eşek sütünden elde edilen sabunlara ilgi arttı. Kentte gelen her ziyaretçinin yoğun ilgi gösterdiği doğal sabunlar, renkleri ve özellikleriyle dikkati çekiyor.

İLGİ ARTTI

Yıllardır sabun yapan Feyzi Gerehan, hem bitki işi ile hem de sabun üreticiliği ile uğraştığını belirterek, “Sabunlarımızı tamamen doğal malzemelerden yapıyoruz. Sabunların içinde kimyasal madde bulundurmuyoruz. Aslında en iyi dezenfektan sabundur. Dezenfektan olarak sabun hem daha iyi temizler, hem de daha faydalıdır. Pandemi sürecinde satışlarımız arttı. Turistler bu süreçte fazla uğrayamadı ama halk tarafından çokça tercih edildi. Ama o süreçte de her yerden sipariş aldık” diye belirtti.

SABUN EN İYİ DEZENFEKTAN

Gerehan, pandemi sürecinde insanlara özellikle bıttım sabunu önerdiklerini söyleyerek, “Bıttım hem şifadır, hem de limon kattığımız zaman daha iyi bir dezenfektan çıkıyor ortaya. Kekikten ürettiğimiz sabun var. Diğer şekilde zeytinyağından yapılan sabunlar baya faydalı. Hem deriyi canlandırmak hem de bakteriyi öldürmede iyidir. Sabunlarda da kostik olayı olduğu için çok iyi bir virüs temizleyicisidir. Kolonyadan da dezenfektan da daha iyidir. Ham maddesi zeytinyağı ekstra olarak bir zeytinyağı olarak üretiliyor. Örneğin, bademde, bıttımda ve diğer birçok sabun çeşidinde zeytinyağı var. Zeytinyağı da şifa kaynağıdır. Ama her yerde sabun kullanılmadığı için bu özellikleri de pek bilinmiyor. Sabun olayı insanlar da daha tam anlaşılmadı” dedi.

DOĞADAN GELEN

Son yıllarda eşek sütünden yapılan sabunlara müşteriler büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Feyzi Gerehan, şunları söyledi: “Herkesin saç ve cilt yapısı farklı. En meşhur yöresel sabunumuz bıttım sabunu. Saç dökülmesi, kepek sorunları için birebir. Eşek sütü ise son yılların mucizesi gibi. Hücre yenilenmesi ve insanı enerjik kılma gibi özellikleri var. Bu sabun ise zeytinyağı ve eşek sütü kullanarak yapılır. Böylesi süreçler de doğaya ve doğal olana daha çok ihtiyaç olunur. Bu yüzden kimyasal olmayan ve daha çok doğal katkısı olan ilaçlara yönelsek tedbirimizi daha iyi almış oluruz. Çünkü bizi iyileştirecek olan doğadan gelendir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ