Mardin Roj

İtalyan sanatçının görünmez heykeli 150 bin liraya alıcı buldu

İtalyan sanatçının görünmez heykeli 150 bin liraya alıcı buldu
  • 28 Mayıs 2021 10:23

İtalyan sanatçı Salvatore Garau fiziksel varlığı olmayan görünmez bir heykel yaptı. Ben adlı çalışma, 18 Mayıs’ta düzenlenen açık artırmada 15 bin Euro’ya (yaklaşık 150 bin TL) satıldı. 

Salvatore Garau’nun fiziksel varlığı olmayan, ne basılı ne de dijital formatta herhangi bir fiziksel temsili olmayan bir heykel yaptı. Eserin varlığını doğrulamanın tek yolu ise alıcının elindeki orijinallik sertifikasıyla mümkün. NTV’nin Italy24 News’ten aktardığına göre 15 bin Euro’ya satılan çalışmanın, herhangi bir engelin olmadığı özel bir odada 150×150 santimetre boyutlarındaki bir alanda sergilenmesi gerekiyor.

Haberde, Garau’nun “yeni bir tarihi değere sahip olduğu ve günümüzün mükemmel bir metaforunu temsil ettiği” yazıldı. Sanatçının soyut çalışmalarının çevreye hiçbir etkisi olmadığının altı çizildi.

Garau ise eseri için “Müzayededeki başarılı sonuç, reddedilemez bir gerçeğe işaret ediyor. Boşluk, enerji dolu bir alandan başka bir şey değildir. Boş bıraksak ve geriye hiçbir şey kalmasa bile, belirsizlik ilkesine (kuantum fiziğinin oluşmasına büyük katkılar yapan Werner Heisenberg tarafından 1927’de ortaya atılan ilke) göre hiçliğin bir ağırlığı var. Bu nedenle boşluk, yoğunlaşan ve kendisini kısacası içimizdeki parçacıklara dönüştüren enerjiye sahip” dedi.

İtalyan sanatçı “Belirli bir mekanda fiziksel varlığı olmayan bir heykeli ‘sergilemeye’ karar verdiğimde, bu alan belirli bir miktar ve yoğunluktaki düşünceyi kesin bir noktada yoğunlaştıracak. Kendi koyduğum isimden (Ben) çok çeşitli biçimlere bürünecek bir heykel yaratacak. En nihayetinde, hepimiz hiç görmediğimiz bir Tanrı’ya şekil vermiyor muyuz?” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ