Mardin Roj

İşten çıkarılan işçi, belediye binasını ateşe verdi

İşten çıkarılan işçi, belediye binasını ateşe verdi
  • 02 Şubat 2021

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet verdiği ‘Taş Bina’ olarak bilinen tarihi binanın meclis toplantısının yapıldığı salona dün akşam 17:09’da yanıcı madde atıldı.

Mersin Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, K. D. B. isimli şahıs Büyükşehir Belediye itfaiyesinde çalıştığını ancak işten çıkartıldığı için Anamur ilçesinden gelerek bu eylemi gerçekleştirdiğini söyledi. Valilikten yapılan açıklama şu şekilde:

“İlimiz Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında bugün çıkan küçük çaplı yangınla ilgili olarak iki kişi gözaltına alınmış olup K.D.B isimli şahıs Büyükşehir Belediye itfaiyesinde çalıştığını ancak işten çıkarıldığını bundan dolayı eylemi gerçekleştirdiğini beyan etmiş olup konu ile ilgili tahkikat sürdürülmektedir.”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ise saldırıya ilişkin şu açıklamayı yaptı;

“Mersin Büyükşehir Belediyemizin ana hizmet binası olan Taş Bina’da bugün saat 17:09
sıralarında menfur bir saldırı gerçekleşmiştir. Hizmet binamızın zemin katında bulunan Encümen Salonu’na kimliği henüz tespit edilemeyen kişi ya da kişilerce yanıcı ve patlayıcı madde atılmıştır. Atılan maddenin alev alması sonucunda çıkan yangın, personellerimiz tarafından büyümeden söndürülmüştür. Olayla ilgili inceleme ve soruşturma, emniyet güçleri tarafından çok yönlü olarak sürdürülmektedir.”

‘HAYATINDA BİR KERE BİLE İŞÇİ EYLEMİ İZLEMEMİŞ TİPLER MEŞRU GÖSTERMEYE ÇALIŞTI’

Olaya ilişkin yerelde gazetecilik yapan Abidin Yağmur ise sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Yağmur, işçi haberlerini uzun yıllar boyu takip ettiğini ama ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirterek, kentte bazı siyasilerin olayı desteklemesini eleştirdi. Yağmur, “Muhabirlik yaşamım işçi eylemlerini izleyerek geçti. İşten atılmış çok insan gördüm, çok haberini yaptım. Hatta bırak haberini öykülerini yazdım; ilk öykü kitabım Pazartesi’yi işsizlere, işten atılınca elleri ceplerinde, şehrin sokaklarında dalgın yürüyenlere armağan ettim. İşten atılınca dalgın, kırgın gideni gördüm. Öfkeli, hırçın bağıranı gördüm. Cama, çerçeveye dalanı gördüm. Kendini yakmak isteyeni gördüm. Ama başka insanları yakmak isteyeni görmedim!

Bina insan dolu. Başta Hamit Tuna olmak üzere birçok siyasetçi binayı yakmak isteyen kişiyi haklı çıkarmaya çalıştı. Hayatında bir kere bile işçi eylemi izlememiş tipler bu bina yakma eylemini meşru göstermeye çalıştı. Hayretle izledim. Lafı uzatmayacağım… İşten atılan kişi, eğer gerçekten işçiyse, insansa, kendini bile yakar ama başkasını yakmaya çalışmaz. İşten atıldım diye insan yakmaya çalışan o şahsın işten atılması doğruymuş demek ki… İnsan yakmayı basitçe yapabilen bir fanatiğin belediyede ne işi var” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ