İsrail, Bedevilere ait köyü yok etti

İsrail, Bedevilere ait köyü yok etti
  • 6 Kasım 2020 10:29 | Son Güncellenme: 6 Kasım 2020 12:31

İsrail, Batı Şeria’da Bedevilere ait bir köyü tamamen yok etti. 2020 yılında, Filistinlilere ait yaklaşık 700 yapı yıkılırken, onlarca Filistinli evsiz kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail güçlerinin Batı Şeria’da Filistinlilere ait bir köyü tamamen yıktığını açıkladı. BM 41’i çocuk 73 kişinin evsiz bırakıldığını ve yaşanan yıkımın son yıllardaki en büyük yıkımlardan biri olduğunu belirtti.

Filistin köyü askeri araçların eşlik ettiği ağır iş makinalarıyla yıkılırken, birçok kulübe, çadır, güneş paneli ve hayvan barınağı yerle bir edildi. Ayrıca İsrail askerleri 30 tonluk stoklanmış gıdayı da yok ederken, 1 araç ile 2 traktöre de el koydu.

Yıkımın ardından köyde yaşayan aileler, enkazların arasından eşyalarını toplamaya çalıştı.

Youtube’da yayımlanan bir videoda yıkıma ait görüntüler paylaşılırken, BM de çölün ortasında kalan Filistinlilere ait eşyaların fotoğrafını paylaştı.

The Guardian’da yer alan habere göre, BM Filistin Özel temsilcisi Yvonne Helle, İsrail’in uluslararası yasaları ihlal ettiğini söyledi.

Helle, Filistinlilerin böyle bir izni alabilmesinin neredeyse imkansız olduğunu söylerken, ‘Yıkımlar, Filistinlileri evlerini terk etmeleri için zorlamanın bir aracı’ ifadelerini kullandı.

Ürdün Vadisi’nde hayvancılıkla uğraşan Bedeviler, Filistin topraklarında olmalarına rağmen, sık sık İsrail güçlerinin yıkımına maruz kalıyorlar.

İsrail 1967 yılında Ürdün güçlerin elinde bulunan Batı Şeria’yı ele geçirdi. Yarım asırdır bölgeyi elinde tutan İsrail, Filistin halkını abluka altında tutuyor. Ayrıca İsrail’de başbakan Benjamin Natenyahu Ürdün Vadisi dahil, Filistinlilere ait bölgeleri ilhak etmek istediğini açıklamıştı.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 2020 yılında Filistinlilere ait yaklaşık 700 yapı yıkıldı. Her yıl binlerce kişi İsrail’in ‘izinsiz’ yerleşimi bahane ederek yıkımları nedeniyle evsiz kalıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ