Mardin Roj

İşkenceyi anlatınca telefon kesildi

İşkenceyi anlatınca telefon kesildi
  • 10 Nisan 2022 10:00

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan İbrahim Ayaz, haftalık telefon görüşmesinde cezaevinde işkenceye maruz kaldıklarını aktardı. 

 

 

 

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan İbrahim Ayaz, haftalık telefon görüşmesinde işkenceye maruz kaldıklarını aktardı. Babası Şeyhmus Ayaz’ı arayan ve gardiyanlar tarafından işkenceye maruz kaldıklarını belirten İbrahim Ayaz’ın 10 dakikalık görüşme hakkı, 2’nci dakikasında kesildi. Baba Ayaz, oğlunun 2020’de gizli tanık ifadesi doğrultusunda “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandığı ve yargılamasının sürdüğünü kaydederek, yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını anlattı. Baba Ayaz, “Arama adı altında koğuşlarının basıldığını, eşyalarının dağıtıldığını ve gardiyanların kıyafetlerine bastığını söyledi. Bu duruma tepki gösterdiklerinde ise fiziki işkenceye maruz kaldıklarını ifade etti” bilgisini paylaştı.

 

 

 

2’NCİ DAKİKADA KESİLDİ

 

 

 

Oğlunun kendilerine yönelik kötü muameleyi anlattığı sırada telefonun kesildiğini dile getiren baba Ayaz, 10 dakika sürmesi gereken iletişim hakkının 2 dakikada kesildiğini belirterek, “Telefonda oğlumun sesi adeta ağlamaklıydı. Bu duruma tepki gösterdiğim için telefon kapatıldı ve daha sonra da aramadı” dedi.

 

 

 

AİLE ENDİŞELİ

 

 

 

Cezaevinde tutuklulara yönelik yapılan fiziki şiddet, baskı ve hak ihlallerine tepki gösteren Ayaz, “Zaten çocuklarımız tutuklu varsa bir ceza mahkeme verir. Onlar kim oluyor da çocuklarımıza işkence ve baskı yapıyorlar. Baskı kurmaya çalışıp idaresiz kılmaya çalışılıyor. Bu yapılanları kabul etmiyoruz. Başka ülkelerde böyle bir uygulama yok. Oğlumun son görüşmesinden sonra yaşamından endişe ediyorum. Başına bir gelirse cezaevi idaresi sorumludur” diye konuştu.

 

 

 

Ayaz, hak ihlallerine karşı insan hakları savunucularını ve vicdan sahibi tüm kesimleri duyarlı olmaya çağırdı.

 

 

 

Olaya dair aradığımız cezaevi yönetimi, hafta sonu olduğundan dolayı bilgi veremeyeceklerini belirtti. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ